Visegrad Animation Forum (VAF) se koná od 6. – 8. května jako industry program Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm v Třeboni. Organizátoři VAF letos připravili také několik zajímavých projektů pro návštěvníky Anifilmu, zejména pokud jsou to aktivní tvůrci a producenti.

Den první, 6. května, představí panel „Animované filmy a dětská kniha“, který se snaží najít nové inspirační zdroje pro tvůrce animace u vydavatelů dětských knížek. Iva Pecháčková z nakladatelství MEANDER a Lucie Šavlíková z Mladé Fronty odkryjí jaké jsou nové a oblíbené trendy ilustrací u dětského čtenáře, jaké jsou náklady, co se kupuje, a naopak, co u dětí „nefunguje“… Program „Animované filmy a dětská kniha“ začíná 14:30 v kongresovém sálu hotelu Zlatá Hvězda.

Panel „Animované krátké filmy ve školách“ začíná v kongresovém sálu hotelu Zlatá Hvězda ve 13:30. Zde se bude hovořit o možnostech, principech a tendencích distribuce animovaných krátkých filmů na školách. Součástí panelu budou také úvahy o výuce filmem, nebo výukou k filmu. Za Českou republiku vystoupí Tereza Czesany-Dvořáková (NFA) a Corrine Destombes ze studia FOLIMAGE – Francie.

Program dále pokračuje v 16:00 ve Schwarzenberském sálu (Zámek) – projekcí nového programu „Visegrád Animation Rallye“. Jak název napovídá, jedná se o putování. Osm nejlepších filmů, které vznikly na území Visegrádu za poslední rok, tvoří pásmo, které po premiéře v Třeboni, bude dále putovat po Evropských festivalech a tak prezentovat své tvůrce i jejich země. Zajímavostí je, že odborná komise vybrala do projektu i filmy, kterým na světlo světa pomohla i účast na Visegrád Animation Foru v předešlých letech.

Následující program ve Schwarzenberském sálu je rovněž ojedinělý. Producenti a autoři, kteří hledají finance pro svoje projekty, se zde, na jednom místě, mohou dozvědět o všech dostupných formách filmových podpor, pobídek a minoritních koprodukcích, jak pro krátké filmy, celovečerní filmy, tak také TV seriály z celé střední a východní Evropy. V programu „Kdo podporuje animaci“ vystupují národní koordinátoři, kteří odpoví na dotazy a otázky.

Program si můžete do svého zařízení stáhnout ZDE.

VAF je v současnosti největší středo a východoevropské platformy sloužící ke vzdělávání profesionálů, vytváření koprodukčních vztahů, získávání příležitostí k financování projektů a v neposlední řadě také k prezentacím toho nejúspěšnějšího, co za poslední období v regionech vzniklo. Jak pro krátké animované filmy, tak pro televizní seriály se VAF snaží přinášet možnosti setkání autorů, producentů, broadcasterů, distributorů a filmových profesionálů ze západních a východních zemí.

LOGO-VAF