V loňském roce uplynulo sto let od snímku Potopení Lusitanie Winsora McCaye, který je historiky považován za první animovaný dokument. Od té doby se tento hybridní a v některých případech kontroverzní žánr různě proměňoval a vyvíjel. Mezi současné divácky úspěšné snímky patří jistě Ještě den života nebo v minulosti známý Valčík s Bašírem. Českou animaci zastupuje Diana Cam Van Nguyen, jejíž krátký film Spolu sami bude soutěžit na prestižním festivalu v Rotterdamu. Neobvyklému filmovému formátu se bude věnovat i letošní ročník Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm.

V posledních několika letech je anidok – jak se běžně tento formát nazývá – tvůrci stále častěji vyhledáván. Pro režiséra skrývá celou řadu možností sebevyjádření. Často vznikají filmy na motivy skutečné události. Kombinace animace a dokumentu dovoluje metaforické zobrazení věcí, situací, vzpomínek nebo traumatických zážitků a neomezené možnosti animace dávají tvůrcům uměleckou svobodu.

Návštěvnost kin také ukazuje další fenomén: Anidok přivádí před plátno dospělého diváka a pomáhá tím bourat předsudek, že na animovaný film se chodí pouze s dětmi. Mezi úspěšné celovečerní animované dokumenty patří film o polském reportérovi v angolské válce Ještě den života (2018) nebo Chriss the Swiss (2018) vracející se do období jugoslávské války. Nominaci na Oskara si v roce 2008 odnesl Valčík s Bašírem, popisující zážitky z první libanonské války z roku 1982, které se režisér filmu Ari Folman zúčastnil jako tehdy devatenáctiletý voják. Volba filmových námětů jasně mluví ve prospěch animace. Pomineme-li již zmíněné umělecké svobody natočit politicky kritický film v některých režimech či vyslat štáb do zemí sužovaných válkou by bylo velmi náročné.

Do budoucna slibnou tvůrkyní anidoků je Diana Cam Van Nguyen, studentka pražské FAMU. Ve svém debutním snímku Malá (2017) zhmotňuje své pocity Vietnamky vyrůstající na českém maloměstě. Tento krátký film byl promítnut téměř na padesáti zahraničních festivalech po celém světě a posbíral celou řadu ocenění. Na letošním Berlinale se bude ucházet o cenu ECFA Doc Award – nejlepší evropský dokument pro děti.

Stejný formát zvolila autorka i pro svůj aktuální film Spolu sami. „Hybridní žánr animovaný dokument v sobě skrývá mnoho výhod. Zjistila jsem, že anidok je vhodnou formou pro hledání ve své minulosti a pro vyjádření subjektivního pohledu. Zároveň drží silnou emoční stránku,” vysvětluje své rozhodnutí Diana Cam Van Nguyen. Režisérka se v novém filmu dotýká tématu ztráty milované osoby a bolestnou situaci rekonstruuje pohledem trojice mladých lidí, kteří jsou předčasně vystaveni problematice smrti. Spolu sami již stihl odnést cenu za nejlepší český experimentální dokumentární film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava a letos byl vybrán na prestižní Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu.

Mezinárodní filmové festivaly se anidoku věnují spíše okrajově. Za zmínku stojí dva přední evropské svátky dokumentaristů – IDFA Amsterdam a DOK Leipzig – kde v programu lze propojení animace a dokumentu najít. Příležitostí pro autory je zajisté dokumentární animační workshop ANIDOX: LAB, organizovaný ve spolupráci s Dánským filmovým institutem. Program sdružuje zároveň dokumentaristy a režiséry animovaných filmů a dává tak příležitost tyto dva světy spojit.

Třeboňský Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm se anidoku rozhodl v roce 2019 věnovat hlavní prostor. Záměrem je zmapovat stěžejní momenty tohoto žánru v celosvětovém měřítku. Průřez filmovými díly, zejména krátkometrážními, připraví ve spolupráci s německou kurátorkou a dlouholetou dramaturgyní festivalu Anidok v Lipsku Annegret Richter. Jelikož je anidok čím dál populárnější i v českém prostředí, část programu bude věnována také historii českého animovaného dokumentu. Mezi prvními potvrzenými hosty je například švédský režisér Jonas Odell. „Kouzlo a sílu animovaných dokumentů bychom rádi divákům přiblížili prostřednictvím programů pro tento žánr stěžejních světových umělců. Kromě svých filmů v Třeboni budou prezentovat způsob své práce v rámci masterclass. Vedle Jonase Odella je na spadnutí také účast Anci Damian,“ podotýká programový ředitel Anifilmu Pavel Horáček.


Autor: Marta Jallageas