Za posledních 10 let mělo v českých kinech premiéru přes 260 celovečerních hraných či animovaných filmů natočených v české produkci. Přes 40 z nich bylo inspirováno literární předlohou českých autorů. Adaptace knihy do filmové podoby je příležitostí, zároveň jí provází mnoho výzev a úskalí. Proto se Asociace animovaného filmu rozhodla uspořádat další ze série svých seminářů ASAF Masters a propojit profesionály ze světa knihy a filmu.  Akce se koná 22. října v Podnikatelském a inovačním centru hl. m. Prahy. 

Přehled knižního trhu pro děti v Čechách představí Pavel Mandys, literární kritik a publicista. Přiblíží, jaká je obchodní motivace nakladatelů ke spolupráci s filmovými producenty a jak náročné může být jednání k využití práv duševního vlastnictví. Pozvání také přijala dětská psycholožka PhDr. Eva Šírová, Ph.D., která prozradí více o volbě námětů pro dětské čtenáře a diváky.

Dopolední blok uzavře moderovaná diskuze s pozvanými hosty: scenáristka Anna Vášová, producent Martin Vandas (celovečerní film O nepotřebných věcech a lidech vzniká na námět knihy Arnošta Goldflama), režisér a producent Pavel Ondrašík (seriál O prasátku Lojzíkovi) nebo slovenská producentka a režisérka Katarína Kerekesová (úspěšný seriál Websterovci, který byl vydán knižně). Stranu nakladatele zastoupí Zuzana Šeršeňová, editorka slovenského Slovartu. Moderátor diskuze bude Saša Michailidis a pokusí se odkrýt výzvy a úskalí adaptace knihy do audiovizuální podoby.

Pozvání do Prahy přijal i režisér a animátor André Bergs, spoluzakladatel holandského studia Plastiek. Ve své prezentaci na konkrétních projektech představí, proč se rozhodl využívat jako animátor digitální komiks, jaké příležitosti a výzvy toto medium nabízí tvůrcům z pohledu storytellingu, animace, technologie a distribuce.

Součástí semináře budou také osobní schůzky producentů a autorů knih či komiksů s tuzemskými vydavateli, kde budou mít příležitost ukázat své projekty a navázat tak možnou spolupráci.

Kniha byla pro filmaře vždy inspirací. Mezi poslední animované úspěšné celovečerní filmy, které začínaly prvně v knižní podobě, zajisté patří Alois Nebel, původně komiksová trilogie spisovatele Jaroslava Rudiše a kreslíře Jaromíra 99 nebo nepřímá adaptace díla bratří Čapků Hmyz (2018, r. Jan Švankmajer). Dětský divák si také v kině přišel na své – Čtyřlístek (2019, r. Michal Žabka), Lichožrouti (2016, r. Galina Miklínová) nebo Modrý tygr (2012, r. Petr Oukropec). V současné době je již ve výrobě celovečerní film Myši patří do nebe (r. Denisa Grimmová, Jan Bubeníček) nebo ve vývoji již zmíněný O nepotřebných věcech a lidech (r. David Súkup).

Přihlášení je možné přes tento online formulář.

Účast na semináři je zdarma.

Podrobný program, včetně portrétů prezentujících producentů, je k dispozici zde.

Další informace poskytne Marta Jallageas (jallageas@asaf.cz).