Součástí světoznámého festivalu animovaných filmů v Annecy je již každoročně MIFA (Marché international du film d’animation). Tohoto nejdůležitějšího trhu v Evropě, ale i ve světě, se Asociace animovaného filmu (ASAF) pravidelně účastní již od roku 2012. Letošní rok byl výjimečný nejenom rekordním počtem přes 4000 účastníků z 82 zemí celého světa, ale také množstvím českých producentů, kteří zde chtěli využít možnost navázat kontakty a představit své projekty a společnosti. Svým objemem, kvalitou a příležitostmi MIFA v Annecy již zastiňuje všechny ostatní trhy (včetně Cannes) a stává se tak pro animaci nejzásadnější událostí roku.

ASAF je jedním z hlavních iniciátorů mezinárodní platformy CEE Animation sdružující filmové profesionály oboru animace ze střední a východní Evropy. Letos podruhé se toto seskupení představilo na trhu MIFA pod zastřešením Creative Europe MEDIA a stalo se tak součástí společného stánku. Tento neuvěřitelně rušný meeting point pro 80 zástupců ze 20 zemí (z toho 50 zástupců z 11 zemí za CEE Animation) fungoval jako výkladní skříň animace našeho regionu. Česká republika měla nejpočetnější zastoupení celkem 17 filmových profesionálů – 10 produkčních společností, festival Anifilm a Czech Film Center. Kompletní seznam účastníků Creative Europe MEDIA Stand najdete zde.

MIFA je výborným místem pro prezentace, schůzky, ale i konfrontace a srovnávání. Stále častější zahraniční úspěchy české animace zvedají sebevědomí českých tvůrců a producentů. I z těchto důvodů vážně uvažujeme o možnosti prezentovat příští rok v Annecy českou animaci na samostatném stánku – a to tak, aby nebyla ztracena synergie „východní skupiny“. Západní producenti jsou si vědomi neexistence animační infrastruktury a průmyslu v našich zemích, ale tento handicap vyvažuje nabídka kreativního a inovativního způsobu myšlení. Posílení české značky v rámci skupiny je proto jedním z našich cílů pro příští rok,“ prozradil Michal Podhradský.

Publiku se také představily dva celovečerní české projekty – Myši patří do nebe Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka v sekci Works in Progress a Moje slunce Maad Michaely Pavlátové v programu Gap Financing: Meet the Producers. Česká kinematografie si z festivalu přivezla hned 3 významná ocenění. Režisérka Daria Kashcheeva získala za Dceru jak hlavní Křišťálovou cenu v soutěži studentských filmů, tak i cenu dětské poroty za Nejlepší studentský film a tatáž porota ocenila jako nejlepší dětský film snímek Martina Smatany Pouštět draka. Třetím krátkým filmem, který se představil v soutěži krátkých absolventských snímků, byl animovaný dokument Spolu sami režisérky Diany Cam Van Nguyen. Všechny tři snímky pochází z produkce pražské FAMU.

Zviditelnění české animace jako kvalitní značky si vzalo za cíl České filmové centrum, které pod vedením Markéty Šantrochové připravilo a na MIFA prezentovalo tištěnou brožuru všech zástupců animačního průmyslu přítomných v Annecy – prolistujte si online verzi ZDE.