Poslanecká sněmovna ve středu 10. července zvolila dva nové radní Státního fondu kinematografie na tříleté období. V prvním kole uspěla Tereza Czesany Dvořáková a Ondřej Zach. V červnu byl také znovuzvolen Richard Němec, jehož mandát potrvá do 5. dubna 2020.

Tereza Czesany Dvořáková kandidovala do Rady s největším počtem nominací, navrhovalo jí 14 profesních a odborných organizací. Pracuje v akademickém prostředí, kde se zabývá filmovou vědou a filmovou výchovou. Pracovala také jako hlavní dramaturgyně Marienbad Film Festivalu a má zkušenosti z Národního filmového archivu. V letech 2012 až 2015 byla již členkou Rady Státního fondu kinematografie.

Ondřej Zach kandidoval do Rady s 8 nominacemi a působí nyní jako proděkan FAMU. Dříve pracoval dlouhou dobu ve vedení HBO Europe a má zkušenosti z práce v managementu jiných televizních stanic. V minulosti působil také jako zástupce programové ředitelky Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

O posledním volném místě v Radě Státního fondu kinematografie rozhodnou poslankyně a poslanci na začátku září. V prvním kole nebyl nikdo zvolen a do druhého kola postoupili kandidáti Lubor Dohnal a Jiří Voráč.

Rada Státního fondu kinematografie je nezávislý orgán, který rozděluje podporu jednotlivým filmovým projektům ve všech deseti okruzích. O projektech Rada rozhoduje nejen jednotlivě na základě jejich kvality, ale také podle priorit dlouhodobé a krátkodobé koncepce, které sama pravidelně připravuje. Rozhodnutí Rady tak nemá být jen rozhodnutím o projektu, ale snahou o naplnění konkrétní vize rozvoje české kinematografie. Práce, kterou Rada odvádí, je tedy náročná jak koncepčně, tak časově a technicky –každý rok žádají o podporu stovky projektů, z nichž každý musí být všemi radními pečlivě posouzen. Rada proto zasedá až dvacetkrát za rok na několikadenním jednání, kterému vždy předchází důkladná příprava.

Rada má devět členů, kteří jsou navrhováni profesními organizacemi z řad uznávaných osobností se zkušenostmi z oblasti kinematografie. Seznam všech formálně správně nominovaných osobností Fond předává ministrovi kultury. Ministr tento seznam může korigovat a pak jej předkládá Poslanecké sněmovně. Ta poté volí členy Rady. Od každého z členů Rady je vyžadována hluboká znalost alespoň jedné z oblastí kinematografie a zároveň schopnost přinášet koncepční řešení napříč okruhy podpory. Člen Rady vykonává svou funkci tři roky. Každý rok se mění jedna třetina členů. Tento systém jednak zajišťuje kontinuitu v koncepčním směřování Rady a jednak zaručuje obměnu preferencí radních při udělování podpory projektům.

Zdroj zprávy: Státní fond kinematografie

Přečtěte si náš rozhovor s Ondřejem Zachem zde nebo s Richardem Němcem zde.