V druhém díle seriálu, který postupně představuje členy Asociace animovaného filmu, jejich práci a pohled na budoucnost české animace, jsme vyzpovídali Davida a Marka Touška z pražského studia 3Bohemians.

 

3Bohemians je produkční společnost zaměřená na animační projekty převážně ve 3D. Zabývá se tvorbou reklamy, krátkých filmů, seriálů i celovečerních filmů. Kromě toho pořádá každý rok mezinárodní vzdělávací program ANOMALIA, kde se na tvůrčích dílnách a workshopech moderní animace setkávají studenti s profesionály ze světových studií Pixar, DreamWorks, BlueSky nebo Valve.

 

Na čem právě pracujete? V jakém stavu projekt právě je? Pokud je hotový, kde ho můžeme vidět?
Jako producenti stojíme za vývojem celovečerního animovaného filmu s pracovním názvem Gentle Jaco. Je to náš vlastní originálním námět. Žádná adaptace. Projekt prošel dílnou ANOMALIA Story Lab a byl vybrán do CEE Animation Workshopu. Právě tady s pomocí mentorů ladíme příběhovou linku a producentsko-distribuční strategii. Tyto dvě věci jsou klíčové příležitosti, jak si základ projektu co nejlépe připravit k žádosti o podporu pro vlastní realizaci plnohodnotného vývoje. Z toho důvodu náš tvůrčí tým už v létě obohatil Jirka Sádek a pak také Hana Lehečková. S oběma jsme si pracovně i lidsky sedli a to je pro nás nesmírně důležité.

Vývoj postav celovečerního filmu Gentle Jaco

Jiří Sádek, Robert Lence, Ela Prokopová, David Toušek, Viktor Svoboda , ANOMALIA Story Lab 2018

 

Jinak se věnujeme převážně komerční tvorbě, která je důležitou součástí našeho rozvoje a kde se dá naplno uplatnit kreativní potenciál. Soustředíme se hlavně na 3D animaci postav a character design. Právě pomocí nich vyprávíme příběhy značek.

Už nějakou dobu pracujeme pro značku Wannado. Ta oslovuje děti sportem a pořádá putovní sérii festivalů ve vybraných městech. Širší vizi značky jsme pomohli odstartovat návrhem čtyř maskotů ve spolupráci s Markem Oftedalem a společně Keithem Langemem jsme vytvořili základ jejich příběhového světa.

WANNADO maskoti

 

Aktuálně jsme dokončili minutový spot pro B2B komunikaci Škoda Auto v klasickém 2D.

Co nás hodně zajímá v poslední době a kde hledáme větší uplatnění, je animace ve VR. Na Státní fond kinematografie jsme na podzim podali žádost o vývoj shortu Astromrzout, kde by se animatic vytvářel právě s pomocí VR nástrojů.

David Toušek, ANOMALIA VR DEVELOPMENT LAB 2018


Jak vnímáte aktuální stav české animované tvorby?
Rozhodně roste poptávka po kvalitě. Obrací se na nás producenti a klienti, že chtějí kvalitní animaci postav. Před deseti lety šlo hlavně o to naklikat to co nejlevněji. Dnešní míra konkurence začíná tlačit producenty, aby sami pro svůj vlastni projekt chtěli kvalitní herecký projev. To je dobrá zpráva. Diváci totiž vědomě nesledují střih, svícení a postprodukci. To vše je důležité, ale oni o tom neví, zatímco herecký projev postav sledují rozhodně soustředě, protože tam jde o emoce. Být animátor není jen o tom rozpohybovat postavu. Není to izolovaná dovednost, kde se řeší jen pohyb a projev emocí. Kvalitní animátor musí mít odborný vhled a názor na design postav, režii, rytmus střihu, kompozici kamery, barvy a svícení. To vše podporuje jeho/její herecké volby. Kvalitní animace postav je středem celého filmu a zvyšuje jeho kvalitu i produkční hodnotu.

Kde hledáte animátory, koproducenty, distributory, režiséra, nápady pro nové projekty?
Nedostatek tvůrců nás tolik netrápí. Už když jsme se před více než deseti lety rozhodli věnovat produkci animace, bylo nám zřejmý, že talent pool lidí je pro náš rozvoj stěžejní. Začali jsme se proto věnovat jejich rozvoji v rámci ANOMALIA. Nakonec je to služba pro celý obor.

Stěžejní jsou pro nás dovednosti kolem vývoje a výroby postav až k samotnému animování. Tedy design, modelování, storyboard a animace. Rigy si necháváme dělat v zahraničí. Přeci jen kvalitní rig je pro 3D animaci nutnost a po několika zkušenostech s nabídkou v tuzemsku jsme se rozhodli nenechávat nic náhodě.

Ale vše ostatní by bylo skvělé, a přímo se to nabízí, poptávat u nás. Šikovní tvůrci tu jsou, ale chybí jim dostatek kvalitních příležitostí a tudíž i zkušeností. Každopádně ti šikovní a motivovaní mají u nás přednost před zahraničními tvůrci, protože nám jde o dlouhodobou spolupráci. Je ale pravda, že animátory máme z větší části ze zahraničí.

Také bychom rádi viděli víc osvětlovačů s citem pro umělecký vývoj stylu renderu (obrazu) ve 3D. U nás je velmi málo lidí, kteří to opravdu umí nebo umět chtějí.

Vývoj postavy pro Českou spořitelnu


Co vás brzdí v práci? Kdybyste mohli něco změnit (ať už v legislativě, současné praxi či nastavení pravidel), co by to bylo?
Marek:
Ke změně tuzemského prostředí, jeho kultivaci a zvyšování profesionality se aktivně snažíme přispět jak prostřednictvím ASAF, tak ANOMALIA.

Brzd je samozřejmě hodně, ale řekl bych, že hlavně to je o našem českém přístupu. Jsme často příliš spokojeni se status quo, ve kterém se naučíme nějak pohybovat a hrát svou roli, až si změnu k lepšímu nakonec ani nedovedeme představit. Jsme pohodlní. Jednoduše by stačilo říkat méně často, že “něco nejde”. Ale mindset žádná legislativa nezmění. Hlavně se s tím setkávám, když jako místopředseda ASAF jednám s veřejnými institucemi. Nástrojů podpory podnikání je u nás dostatečně, ale jako obvykle ďábel je skrytý v detailu. V konfrontaci s tím, co obor animace potřebuje, se nakonec ukáže veřejná podpora často nevyužitelná. Například naše pražské sídlo nás dopředu diskriminuje z účasti na podpoře podnikání Evropských fondů. To je špatně.

Konkrétní důsledek toho našeho „hezky českého“ přístupu je, že současný celosvětový boom v animaci se nás prakticky vůbec netýká. Nejsme jednoduše v kondici obstát v zahraniční konkurenci. To jednak není dobré zjištění po 30 letech od revoluce a za druhé dříve nebo později přijde krize a na tak slabý obor to může mít zásadní dopad. I když i v té krizi paradoxně vidím příležitost. Štěstí přeje připraveným, takže rozhodně se snažíme nenechávat nic náhodě.

Velkou brzdou je celkový přístup České televize v oblasti seriálů. Ta si jede naprosto neprogresivní přístup a nevidí animaci jako příležitost navázat na dobrou tradici české animace v době, kdy celý svět prožívá animační boom. Tomu upřímně vůbec nerozumím.

Předchozí generace tvůrců nám tady zanechala bohatství, které se až do současnosti spotřebovává v podobě vysílání titulů z rozsáhlého archivu klasických pohádek, ale nikoho už netrápí, že investice do soudobého originálního obsahu, tedy budoucího archivu, vlastně stagnují. Kdo jiný než veřejnoprávní medium by v tak malé zemi, bez komerčního trhu, mělo stimulovat dětskou tvorbu? Přitom to je běžná praxe v řadě kulturně vyspělých zemí.

Nemluvě o tom, že přístupem ČT čeští producenti vlastně nejsou schopni ani využít program Kreativní Evropy na podporu produkce seriálové tvorby. Tam je totiž vyžadována přímá participace veřejnoprávních televizí z alespoň tří zemí.

Studie světla a atmosféry pro celovečerní film Gentle Jaco, Jim Moore


Jak si vybíráte projekty?
Většinou si projekty vybírají nás. To, že se s projektem chceme ztotožnit, zní jako klišé, nicméně pro rozhodnutí je to klíčové. Projekt se nám musí líbit i po výtvarné stránce. To nám pak pomáhá odvést maximum. Animace je časově náročná. Trávit mládí na něčem, v čem nevidíme smysl nebo se nám to esteticky nelíbí, je pak náročné a demotivující. Nejvíc poptávek máme na kvalitní 3D animaci a vývoj postav (maskotů).

Snažíme se co nejvíc orientovat do zahraničí. Minulý rok jsme si na MIFA v Annecy ověřili, že naše portfolio je konkurenceschopné. Právě teď jednáme s herním studiem z Floridy, kterému bychom měli pomoci vyvinout animační styl pro jejich novou hru. S jiným subjektem z USA jednáme o realizaci animačních testů ve vývoji celovečerního filmu.

Pohybovky postavy Keryana z WANNADO


Jaký film vás v poslední době nadchnul? Na co byste vzali své dítě/své známé do kina?
David:
Nevím, jak je to možné, ale úplně mě minula dvojka Úžasňákových. Nový Spider-man byla vizuálně fascinující podívaná. Chtěl bych vidět více loutkových filmů od studia LAIKA. V jejich tvorbě vidím inspiraci pro 3D filmy vyvíjené u nás.


Kde by podle vás mohla/měla česká animace být za 5, 10, 50 let?
Za 5 let u nás proběhne Cartoon Forum, za 10 let vyhraje nějaký český film Evropskou cenu Emile Award, za 50 let dosáhneme na Oskara. Fingers crossed 😉

Vizuál reklamního spotu, SAZKA Rychlé kačky


Registrovat se na ANOMALIA STORY a CHARACTER DESIGN LAB je možné do 29. března 2019 na www.anomalia.eu.