Již potřetí se tento týden otevřou brány Cartoon Movie, mezinárodní akce zaměřené na celovečerní animované filmy ve vývoji. Celkem se ve francouzském Bordeaux představí 66 projektů z 25 zemí: 28 v rané fázi tvorby, 24 ve vývoji, 7 ve výrobě a 7 s prvními ukázkami. Rekordní účast české animace zařídila produkční společnost MAUR film s celkem třemi svými projekty.

Loutkový film Of Unwanted Things and People / O nepotřebných věcech a lidech (Maur Film, CZ / Artichoke, SK / ZVVIKS, SI / WJTeam/ Likaon, PL) posbíral na loňském CEE Animation Fóru obě ceny v kategorii celovečerního filmu – cenu odborné poroty i publika Nespresso Audience Award.

Po úspěšné prezentaci vloni v Třeboni dostal projekt nejen velmi pozitivní a důležité feedbacky od publika i poroty, ale i zavazující kredit. Intenzivně pracujeme na posledních verzích scénářů, zároveň jsme hluboko ponořeni do výtvarných prací, harmonogramů i rozpočtů. Jen sladit návaznost žádostí pro všechny možné národní i mezinárodní fondy s časovým harmonogram všech tvůrců je při čtyřech zemích opravdu těžký oříšek. Nicméně se rýsuje, že náš film nebude jen povídkový, ale že jsme našli klíč k vyprávění komplexního a sjednoceného příběhu a snad i jedinečného ducha mezinárodní spolupráce a pospolitosti i takto složité mezinárodní konstrukce. Zájem, který se projevuje už před začátkem v Bordeaux, je i po tolika letech pro mne nevídaný a velmi slibný. Děkujeme CEE Animation a budeme se snažit všechna očekávání naplnit i překonat…” prozradil producent filmu Martin Vandas.

Film vzniká na motivy pohádky Arnošta Goldflama za podpory Creative Europe MEDIA a Státního fondu kinematografie.

Projekt byl zároveň nominován na prestižní Eurimages Co-production Development Award spojenou s finanční cenou v hodnotě 20 000 eur, která je věnována na podporu zahraniční koprodukce animovaného díla. Vítěz bude vyhlášen ve čtvrtek 7. března.

Martin Vandas, který se osobně akce zúčastní, představí z pozice koproducenta další dva projekty: Fritzi – A Revolutionary Tale / Fany byla při tom (r. Matthias Bruhn, Ralf Kukula, p. Germany / Luxembourg / Belgium / Czech Republic ) a animovaný film francouzské režisérky Florence Miailhe a scénáristky Marie Desplechin – The Crossing / Přes hranici (p. France / Czech Republic / Germany). Podrobný popis všech projektů najdete na webových stránkách MAUR film.

Česká republika měla na Cartoon Movie dalšího českého zástupce – režiséra a producenta Martina Kotíka, který do Francie přivezl svůj připravovaný celovečerní projekt Perla.

Prohlédněte si projekty vybrané na Cartoon Movie 2019 zde.

Držíme palce!