Festival Premiers Plans v Angers, jehož 31. ročník začíná 25. ledna, je festivalem debutů a začínajících režisérů. Za 30 let jeho existence zde své první filmy představili Paolo Sorrentino, Nick Park či Fatih Akin. Patronku akce dlouhá léta zastávala Jeanne Moreau a v umělecké radě zasedají další přední francouzské osobnosti.

Na letošním ročníku se v soutěži představí tři krátké filmy českých animátorů – Plody mraků Kateřiny Karhánkové (p. Master film, FAMU), Prázdniny Filipa Blažka (p. FAMU, MAUR film, FILMTALENT ZLÍN) a Spolu sami Diany Cam Van Nguyen (FAMU, FILMTALENT ZLÍN, Alkay). Všichni tři autoři vycházejí z Katedry animované tvorby FAMU. Film Kateřiny Karhánkové měl premiéru na IFF Annecy a získal hlavní cenu na festivalu Cinekid. Diana Cam Van Nguyen se dosud zapsala svým autobiografickým filmem Malá, který se v únoru ještě objeví na Berlinale a utká se tam o cenu pro nejlepší dětský dokument v Evropě.

Předsedou poroty v Angers bude režisér animovaného filmu Červená želva, oceněného v Cannes, Michäel Dudok de Wit. V minulosti tento post zastával např. i český autor Jiří Barta.

Úspěchy mladých tvůrců napovídají o vzrůstající kondici české animace a dávají naději na mezinárodní uplatnění české kinematografii vůbec.