Ve dnech od 30. listopadu do 11. prosince 2015 přivítala univerzita MOME 15 účastníků z Francie, Maďarska, Německa, Dánska, Belgie a České republiky. Formou workshopů jim lektoři ze střední Evropy představili nejnovější trendy v oboru, nové projekty ze svých zemí a předvedli své bohaté zkušenosti (např. ve zvukovém designu, v práci na alternativních platformách).

Českou republiku zde zastupoval Martin Vandas. Účastníky seznámil s platformou Visegrad Animation Forum (VAF), která je největším pitching fórem ve střední a východní Evropě. Martin Vandas rovněž představil studii koprodukčního projektu Strom, který vznikl ve francouzsko-české koprodukci a vzešel právě z fóra VAF, podobně jako tamtéž prezentovaný film Jana Sasky (FAMU) – Happy End.

Program Animation Sans Frontières (ASF) je cílen na mladé evropské profesionály a producenty věnující se animovanému filmu. V průběhu 4 dvoutýdenních workshopů se jim školitelé snaží ukázat, jak funguje evropský i mezinárodní trh a jak nejefektivněji využít čas a peníze při vývoji filmů, projektů nebo celé produkční společnosti.

ASF dává animátorům šanci k tomu, aby:

  • Rozvíjeli projekty / produkce a pracovali v multidisciplinárních a mezinárodních týmech
  • Dozvěděli se více o animační industrii a trhu v Evropě a pochopili význam koprodukcí
  • Věnovali se nejenom výrobě animovaných filmů, ale měli rovněž přesah k videohernímu průmyslu a novým médiím
  • Budovali síť s dalšími začínajícími evropskými talenty a iniciovali budování transevropské spolupráce
  • Vytvořili si v mezinárodním průmyslu vhodnou pozici
  • Rozvíjeli alternativní trhy a nová média

Program je financován Evropskou unií (MEDIA Programme), trvá 8 týdnů a koná se na čtyřech nejprestižnějších školách animované tvorby v Evropě: Filmakademie Baden-Württemberg v Německu, Moholy-Nagy University of Art and Design (MOME) v Maďarsku, The Animation Workshop v Dánsku a Gobelins L’École de L’Image ve Francii.

 

Třetí modul probíhá 18. – 29. ledna 2016 v Dánsku a čtvrtý proběhne 14. – 25. března 2016 ve Francii. Oba workshopy jsou zaměřeny na financování filmů, možností jejich výroby a pitching prezentace. Na konci programu budou mít účastníci možnost představit své projekty mezinárodně uznávaným producentům.

Více informací na http://animationsansfrontieres.eu/whats-asf/