Krátkometrážní animovaný film Strom režisérky Lucie Sunkové čeká slavnostní premiéra ve středu 24. února ve Francouzském institutu v Praze. Není to ale poslední příležitost, kde můžete film vidět. Ve Francouzském institutu bude promítán jako předfilm před uváděnými filmy až do konce června. Počkat si na něj ale můžete i např. v soutěžní sekci Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm v Třeboni a výhledově před filmem Zloději zelených koní režiséra Dana Wlodarczyka (který byl natočen podle knihy Jiřího Hájíčka) nebo na světových festivalech. Již nyní byl vybrán do soutěží na festivalech ve Francii, Španělsku a Portugalsku i v dalších zemích.

Pokud vše dopadne dobře a producentovi filmu Martinu Vandasovi (MAUR film) se podaří film dostat do kin jako předfilm, bude to v pořadí již druhý úspěch tohoto druhu. Naposled tomu tak bylo s krátkometrážní animovanou básní Nová dobrotivost Lucie Sunkové, která byla v kinech promítána před filmem Jitky Rudolfové Rozkoš (2013).

Strom vznikal v česko-francouzské koprodukci a rozpočet dosáhl skoro částky 150 tis. eur. Téměř rovnoměrně se na něm podílely MAUR film a Les Films de l ́Arlequin, na obou stranách díky podpoře národních fondů. Za Českou republiku šlo o Státní fond kinematografie, na francouzské straně o prestižní celonárodní fond Centre National du Cinema.

Strom je lyrickým příběhem na téma zrození a smrti. Je to báseň o plynutí času, rovněž také podobenství o rodičovství a překračování hranic jednoho (nejen) lidského života. Lucie Sunková na něm pracovala téměř dva roky a vznikal náročnou technikou animace na skle, kdy se každá jednotlivá fáze obrazu maluje olejovými barvami na sklo, stírá se a pro další fázi, pohyb maluje znova. Film tak připomíná rozpohybovaná olejová malířská plátna.

Tím, že je tento proces nejenom zdlouhavý, ale také pomíjivý, rozhodl se producent filmu zaznamenat knižní podobu příběhu. Podporu projektu našel v crowdfoundingové kampani na Startovači, kde také stále probíhá, ač se již po 14 dnech podařilo dosáhnout plánované částky.

Netradiční DVD s krátkometrážním filmem bude pokřtěno v rámci slavnostní premiéry 24. února a k filmu vzniká i putovní výstava originálních olejomaleb z filmu.

Krátký film Strom byl také zařazen na výběrové DVD Českého filmového centra Czech Short Films vol. 7, které slouží zejména pro dramaturgy a programátory filmových festivalů jako aktuální informace o současné domácí tvorbě.