Novinky

Na světě je nový film – Až po uši v mechu

Krátký animovaný film Až po uši v mechu odpremiéroval hned dvakrát. Jednou 24. prosince na internetové televizi Stream.cz a podruhé 7. ledna v kině Ponrepo. Nyní poputuje do vybraných českých kin, do alternativních prostorů a mateřských škol, kde bude spojen s workshopy pro děti.

Dvaceti šesti minutový krátkometrážní film Až po uši v mechu využívá loutkové animace a současné počítačové postprodukce. Vychází z poetiky českého lesa a z tradice českého loutkového filmu a navazuje tím na díla Jiřího Trnky či Břetislava Pojara. Na film je však pohlíženou optikou současné doby, a to především proto, aby byla pohádka snadno vnímatelná soudobými dětskými diváky. Práce animátora se tak ve filmu snoubí s digitálními triky (atmosféry, dojem vzduchu, dokreslení světelných efektů) a dalšími typy animací (kreslená, plošková) a vytváří neotřelou vizuální složku, která pomocí hudby a ruchů funguje jako podnět k rozvoji dětské fantazie. Výjimkou a zvláštností techniky animace filmu je snímání pohybu figurek políčko po políčku – dvacet čtyři snímků za vteřinu, namísto obvyklých dvanácti. Tudíž jsou obraz i pohyby hlavních hrdinů přirozenější a živější. 

Filip Pošivač a Bára Valecká jsou absolventi pražské VŠUP a na filmu Až po uši v mechu začali pracovat v průběhu svého studia kolem roku 2009: „S Bárou jsme chtěli film předložit jako společnou diplomovou práci, to nám ale bohužel na škole zamítli, protože nechtěli, ať na filmu pracujeme jako dvojice. V době, kdy jsme ale začali pracovat na filmu Jana Baleje, Malá z rybárny, stal se malý zázrak – našli jsme producentku Pavlu Kubečkovou a chvíli na to jsme také získali peníze na výrobu filmu,“ říká Filip Pošivač o okolnostech vzniku Až po uši v mechu.

Film je realizován v produkci Pavly Janouškové Kubečkové ze společnosti nutprodukce, která vysvětluje spolupráci se serverem Stream.cz následovně: „Ke spolupráci se Stream.cz nás vedlo několik důvodů: chtěli jsme představit animovanou pohádku jinde než v kině nebo v televizi a cílem bylo vyzkoušet nový distribuční kanál, který zasáhne jiný typ a zejména jiný počet diváků než běžná distribuce. Je to pro nás první spolupráce tohoto typu. Na Streamu jsme také dostali možnost zrealizovat původní nápad tvůrců – dál rozvíjet ten zvláštní pohádkový svět, který autoři vytvořili. Snahu nenechat tento svět usnout dokládá i knížka Až po uši v mechu, která vyšla na začátku tohoto roku.“

Na celý film se můžute podívat pod tímto odkazem: https://www.stream.cz/pohadky/az-po-usi-v-mechu/10008526-az-po-usi-v-mechu

Další příspěvky

Sorry, the comment form is closed at this time.