Deus ex anima – FAMU v kině

Katedra animace pražské FAMU (KAT) má od září nové vedení. Vedoucí katedry se stala paní prof. Michaela Pavlátová, která vidí výuku animace v trochu aktivnější poloze, a snaží se tak o větší zapojení studentů do práce i mimo výuku.

Zajímavý pokus se uskutečnil 9.12.2015 v kinu Aero. Diváci zde měli možnost vidět pohromadě výběr prací studentů katedry animace za poslední období. Projekce vtipně nazvaná „Deux ex anima“, byla rozdělena do třech bloků: první tvořili bakalářské, druhý magisterské filmy a třetí blok patřil cvičením prvního a druhého ročníků.

Jak řekla paní vedoucí katedry, důvodů k této neobvyklé akci bylo hned několik. Projekce v kině, v plném sálu je něco jiného něž video na televizním monitoru, nebo v počítači. Atmosféra kina, velké plátno a reakce diváků dávají tvůrcům úplně jiný feedback k jejich pracím, než za zavřenými dveřmi katedry. Pro jakoukoliv tvorbu je velmi důležité si uvědomit skutečnost, že filmy jsou pro konkrétní diváky. S tím mají studenti většinou problém.

Velmi pozitivní pro diváky této podnětné projekce bylo, že za poslední období se na KAT sešlo mnoho pozoruhodných nových talentů. Výběr byl tedy opravdu reprezentativní: filmy potěšily nejenom svými nápady, ale i svým technickým zpracováním.

Dost nesnadné by bylo vyzdvihovat z dobrých ty nejlepší. To je opravdu věcí diváckého vkusu. Několik autorských talentů se projevuje ale dlouhodobě. Na práci Marka Bergera je vidět zkušenost a rutinu, kterou získává také realizací projektů mimo školy. Jan Saska, který svůj projekt „Happy End“ prezentoval také na Visegrad Animation Forum, zase ve svých filmech zaujme svým přístupem k humorné zkratce („Robbery“). Podobně uchopil Martin Máj i svůj výtvarně povedený film „Outdated“. Matyáš Trnka zase výtvarně interpretoval svůj kriticky pohled na hlavní město ve filmu „Praha!“.

Velkým osvěžením byla také kratičká cvičení prvního a druhého ročníku. Ukazuje se, že i další ročníky KAT budou mít dostatek zajímavých talentů, a my se tak můžeme jistě těšit na skvělé filmy. Souhrnná projekce v kině Aero byl krásný (a praktický) předvánoční dárek pro diváky – fandy animace, producenty, dramaturgy, ale i rodiče, spolužáky a absolventy.

Další příspěvky

Sorry, the comment form is closed at this time.