Jako každý rok i letos malebné kulisy východočeského města Litomyšl budou v létě hostit profesní kurzy animace ANOMALIA. Půjde o již jubilejní desátý ročník akce, která se dokázala probojovat mezi dvacítku nejlepších mezinárodních škol animace na světě. O své dovednosti se podělí tvůrci z věhlasných studií např. PIXAR, LAIKA a VALVE, kteří mají na kontě filmy jako Příběh hraček, Ratatouille, Inside Out, Finding Dory, Scooby Doo, Garfield, Windy Day, Buggy Night a další. Letní kurzy začínají 10. července a končí 8. září.

Hvězdná jména zaručují vysokou kvalitu nabízeného programu. ANOMALIA sestává z pěti samostatných kurzů zaměřených na vývoj příběhů a zlepšování procesů, herectví a kvality animování charakterové animace. Produkční společnost 3BOHEMIANS ji v Litomyšli zorganizuje od července do září. Díky kurzům mají čeští tvůrci možnost získat nové zkušenosti na úrovni profesionální praxe, zkvalitnit své dosavadní dovednosti a zintenzivnit svůj osobnostní a řemeslný růst. Navíc ten, kdo se kurzů ANOMALIA zúčastní, si výrazně zlepší svou pozici na trhu práce, a to jak v České republice, tak v zahraničí.

 

Novinkou letošního ročníku je týdenní workshop animování pro virtuální realitu (VR). Keith Lango ze studia VALVE, které vyvinulo technologii VIVE, představí nejen nástroje a možnosti virtuální reality, ale i experimentování s interaktivním vyprávěním příběhů. ANOMALIA tímto reaguje na aktuální trendy v rozvoji technologií, mezi kterými virtuální realita představuje současný hit a rostoucí umělecké i tržní uplatnění.

Na Keithe Langa naváže Mark Oftedal, animátor ze studia PIXAR a režisér krátkých filmů Google Spotlights Stories (GSS). Ty doslova vtáhnou diváka do příběhu. Vznikly speciálně pro mobilní zařízení a díky 3D animaci, 360stupňovému prostoru a kombinovaným údajům ze senzorů mobilu se obrazovka stala interaktivním oknem do příběhu, který se odehrává všude okolo diváka. Nejznámějším filmem ze série GSS je PEARL, který byl jako první film ve virtuální realitě nominován na Oscara.

Mark Oftedal přinese do ANOMALIA svůj vlastní příběh s názvem Astronoyed, na kterém se účastníci zapojí do vývoje animačního stylu a herectví pro humorné filmové sekvence ve stejném formátu, stylu a postupech jako krátké filmy ze série GSS. Vytvoří tak vlastní humorné animace, které budou dohromady fungovat jako zážitkový krátký film pro mobilní VR. Exkluzivně pro účely animování krátkého filmu bude zpřístupněna technologická infrastruktura GSS za přispění oscarového režiséra českého původu Jana Pinkavy. Ten v Google vede tým umělců a odborníků, kteří vyvíjejí technologii a filmy pro mobilní zařízení a letos tímto způsobem podpořil ANOMALIA.

Dá se říci, že pokud se ve výsledku podaří krátký film Astronoyed úspěšně zrealizovat po příběhové a technologické stránce, má šanci se dostat mezi ostatní filmy GSS. Není to nic jistého, ale jde o skvělou příležitost a výzvu, která během animování vytvoří tvůrčí a dynamickou atmosféru a energii,“ říká David Toušek, zakladatel ANOMALIA.

Vzdělávací program ANOMALIA si získal renomé jak u účastníků, tak u odborné veřejnosti. Ze zpětné vazby účastníků vyplývá, že ANOMALIA poskytuje ve svých kurzech světovou kvalitu, která převyšuje obdobné vzdělávací programy v regionu střední a východní Evropy, ale suverénně se měří i se západní nabídkou, která je mnohým nedostupná. ANOMALIA byla americkým serverem Animation Career Review zařazena mezi TOP 20 mezinárodních škol animace na světě.

V animačních kurzech zbývá posledních pár míst. Registrovat se je možné do 31. května na www.anomalia.eu.