Novinky

Visegrad Animation Forum 2017 má své vítěze

Přední setkání  profesionálů z oblasti animace VAF Třeboň je příležitostí pro vznikající projekty, aby se formou pitchingu představily mezinárodní porotě a zvýšily své šance na mezinárodní uplatnění.

Pátého ročníku VAF, který se konal během festivalu Anifilm v Třeboni od 2. do 4. května 2017, se zúčastnilo celkem 13 týmů v kategorii krátkých filmů, 8 zástupců v kategorii  seriálů a nově 2 TV speciály.

Ocenění získaly následující projekty:

kategorie krátký animovaný film ve vývoji:

  • vítěz: SALVATION HAS NO NAME (r. Joseph Wallace, p. Loran Dunn, Velká Británie)
  • speciální ocenění: HURIKAN (r. Jan Saska a Vojtěch Kiss, p. Alžběta Janáčková a Kamila Dohnalová, Česká republika)

kategorie animovaný seriál / TV speciál ve vývoji:

  • vítěz: CASTAWAYS ( r. Péter Szeiler, p: Patricia D’Intino, Gábor Osváth a Peter Csornay, Maďarsko)
  • speciální ocenění: vánoční speciál MIMI & LISA (r. Ivana Šebestová, scénář: Katarína Moláková, p: Katarína Kerekesová, Slovensko)

Vítěz každé kategorie obdržel 2 000 Eur pro další vývoj projektu. Oba vítězové kategorie seriál / TV speciál si zajistily přímý postup na prestižní pitching Cartoon Forum 2017 ve Francii. Letošní novinkou bylo udělení Ceny MAIA pro nadějné producenty, kterou získala Kamila Dohnalová (krátký film Hurikán) a bude se tak moci zúčastnit  věhlasného Maia workshopu. Více se o jednotlivých projektech a hodnocení poroty můžete dočíst na stránkách VAFu.

Novinkou v industry programu bylo uvedení VAF Co-production Minortity Pool, otevřeného všem producentům, distributorům, zástupcům televizí a dalším aktérům. Každý producent měl 2 minuty, aby představil sebe a své projekty a nabídl je k případné minoritní koprodukci.  Podrobnosti o VAF Co-production Minortity Pool se dozvíte v některém z příštích článků.

Kromě prezentací soutěžících týmů se VAF Třeboň 2017 přichystal řadu zajímavých prezentací a případových studií. Letošní Anifilm se zaměřil na korejskou animaci. Zatímco diváci festivalu měli možnost zhlédnout několik pásem tamních krátkých filmů, odborná veřejnost se dověděla přímo od zahraničních hostů – producentů a zástupců jihokorejské agentury na podporu korejského kreativního průmyslu KOCCA, jak funguje model státní podpory animace, jak probíhá konkrétní česko-korejská koprodukce, nebo vysvětlení toho, proč je v mezinárodním kontextu co-development zásadním faktorem úspěšné koprodukce.  

Rozhovor s korejskými účastníky VAF 2017 aktuálně připravujeme.

Další příspěvky

Sorry, the comment form is closed at this time.