Novinky

Pavel Mandys: „Jak vyzrát na Tálibán“

Velmi rozdílné filmy si odnesly ceny z třeboňského festivalu animovaných filmů Anifilm. Zatímco mezi snímky pro děti a mládež dominoval Živitel, jímavý příběh žen utlačovaných v Afghánistánu Tálibánem, soutěž filmů pro dospělé vyhrála tragikomedie Skončím prostě na ulici o neúspěšném učiteli herectví.

Živitel, prvotina irské režisérky Nory Twomeyové, líčí příběh matky a dvou dcer, jejichž (manžela a) otce uvěznil vládnoucí Tálibán. A protože islamistický režim vylučuje ženy z veřejného života a bez mužského doprovodu se nesmí ani pohybovat městem, ocitá se rodina bez dospělého muže v tísnivé situaci. Tu nakonec vyřeší jedenáctiletá Parvana, když se nechá ostříhat a vydává se za kluka, aby mohla vydělat nějaké peníze a obstarávat vodu a potraviny. Neustále přitom riskuje odhalení a tvrdý trest, zvláště, když si umane, že otce z vězení dostane ven, nejlépe s pomocí úplatků. Precizní kresba, tlumené šedé a hnědé barvy a citlivá režie s vloženou alegorickou pohádkou vytvářejí sugestivní atmosféru ohrožení a méněcennosti. Mezi dalšími čtyřmi spíše komediálně a zábavně laděnými filmy Živitel jednoznačně vyčníval.

Prostituce v Teheránu

Blízký východ se objevil i ve filmech pro dospělé. Jednak se v soutěži objevila íránská alegorie Vyloučeni z nebe, větší pozornost a čestné uznání poroty si ovšem vysloužil německý film Teheránská tabu, v němž íránský emigrant Ali Soozandeh ukazuje, že i v bigotním islámském režimu existuje prostituce, drogy či noční hudební kluby. V jednom z nejsilněji obsazených ročníků v historii Anifilmu upoutal i z české distribuce známý film o van Goghovi S láskou Vincent či bravurní italská noirová gangsterka Kočičí Popelka (která by si uvedení v českých kinech zasloužila také), hlavní cenu ale nakonec získala komorní tragikomedie o učiteli herectví, který vrší omyly, chyby, karamboly a hysterické scény ve snaze získat pevný úvazek na univerzitě. Dva spolupracovníci režiséra Wese Andersona, jehož druhý animovaný film Psí ostrov byl uveden mimo soutěž, zřejmě v tříčlenné porotě hlasovali ve shodě s jeho sympatiemi pro nejrůznější zoufalce a smolaře.

Pestrá plejáda komických i politováníhodných ubožáků se objevila i v krátkých filmech. Zde nakonec zvítězil antropomorfizovaný homosexuální lišák žijící i v den svých třiatřicátých narozenin s matkou: estonská režisérka Chintis Lundgrenová jeho citové tápání zachytila ve snímku Manivald s odzbrojující jemnou ironií. Podobné typy představila i Švédka Nikki Lindroth von Bahr ve čtvrthodinovém “muzikálu” Mé břímě, kde myši, opičky či psi v rolích podřadných zaměstnanců fast foodu, call centra či supermarketu tancují mezi odpadky či zpívají texty svých instruktážních a motivačních příruček.

Češi v dobré kondici

Po delší době se na festivalu objevila také soutěž českých tvůrců a to hned v pěti kategoriích. Impulzem bylo loňské založení European Animation Awards, kam budou vítězové Českého obzoru vysláni jako naši reprezentanti. Nejsledovanější kategorii krátkého filmu vyhrál Vít Pancíř s kreslenou úvahou Chůze a běhy o koloběhu života a vítězstvích a pádech, která pokračuje v české tradici malých metaforických příběhů z každodenního života.

Český animovaný film je momentálně ve výrazně lepší situaci, než před sedmnácti lety, kdy třeboňský festival začínal. Sbírá dílčí festivalové úspěchy, celovečerní filmy Lichožrouti a Hurvínek a kouzelné muzeum mají zajištěnu distribuci v desítkách zemí, další díla všech formátů včetně toho celovečerního dále vznikají, i díky ochotné podpoře Fondu kinematografie. Největší stesky tak v Třeboni panovaly nad tím, že pro vlastní výrobu scházejí zkušení animátoři. Ještě lépe je na tom výroba počítačových her, s obratem přes tři miliardy již úplně nezávislá na českém trhu. Jejím aktuálním hitem je hravá adventura Chuchel ze studia Amanita Design, která na Anifilmu v rámci mezinárodní soutěže nezávislých počítačových her získala hlavní cenu, letos již druhou po festivalu v San Franciscu.

Autor: Pavel Mandys. Článek vyšel v Lidových novinách 7. 5. 2018.

Foto: Anifilm

Závěrečnou zprávu o výsledcích Anifilmu 2018 si můžete stáhnout zde.

Další příspěvky

Sorry, the comment form is closed at this time.