Novinky

Ocenění české animace na XIV. Bienále animácie Bratislava

Na letošním XIV. Bienále animácie Bratislava (BAB, 8. – 12. 10. 2018), mezinárodním festivalu animovaných filmů pro děti, získala česká animace ze všech zúčastněných 27 zemí největší počet ocenění. Potvrzuje se tak, že naše tvorba pro dětského diváka je ceněna i ve světě a že v této oblasti máme nejen bohatou tradici, ale i současný kreativní potenciál. Bodovali i zástupci ASAFu – cenu dětského diváka získal film Vánoční svatba sněhuláka Karla (režie: Petra Vodička, Produkce Radim Procházka a Anima 2017), z 8528 hlasujících dětských diváků pro tento snímek hlasovalo 491 dětí.

Mezinárodní soutěže se zúčastnilo 10 českých animovaných filmů z celkového počtu 86 soutěžních snímků. Mezinárodní porota ve složení: Sayoko Kinoshita (Japonsko), Rita Domonyi (Maďarsko), Tatiana Poliektova (Rusko), Zuzana Alnerová (UNICEF Slovensko) a Peter Glocko (Literárny fond Slovensko) udělila Cenu Sv. Vojtěcha za nejlepší film ze zemí Visegrádu epizodě Hurá na borůvky! ze seriálu Mlsné medvědí příběhy (režie: Kateřina Karhánková a Alexandra Hetmerová Májová, Bionaut 2017).

Čestnou medaili Albína Brunovského za výrazný přínos v oblasti animovaného filmu letos obdržel dramaturg, spisovatel, scenárista, režisér a pedagog prof. Edgar Dutka. Čestná medaile Albína Brunovského je udělována od roku 1999 a je určena pro přední světové osobnosti animovaného filmu, mezi držiteli jsou např. Jiří Barta, Adolf Born, John Coates, Paul Driessen, Mária Horváth, Viktor Kubal, Jiří Kubíček, Anri Kulev, Jean-François Laguionie, Koloman Leššo, Guillermo Mordillo, Ivan Popovič, Vlasta Pospíšilová, Athina Rikaki, Nicole Salomon, Jan Švankmajer, Rudolf Urc, Koji Yamamura, Tadeusz Wilkosz.

Mezinárodní festival Bienále animácie Bratislava (BAB) je zaměřený na animované filmy určené výlučně dětskému divákovi. Jeho posláním je umožnit uměleckou konfrontaci tvůrcům animované tvorby pro děti z celého světa. Součástí festivalu BAB jsou i doprovodné výstavy, mezinárodní odborné semináře, retrospektivní projekce a profilové přehlídky tvůrců. V letošním roce bylo uvedeno z české produkce pásmo filmů Hermíny Týrlové a Edgara Dutky. Festivalové projekce soutěžních pásem byla promítána dětem i v dalších městech Slovenska. Vedle kin v Bratislavě se v letošním roce uskutečnili projekce i v Košicích, v Prešově, v Prievidzi a v Myjavě.

Další příspěvky

Sorry, the comment form is closed at this time.