Novinky

Druhý ročník Emile Awards přináší novinky: více kategorií i nominací. Přihlašování poběží do půlky října 2018

U příležitosti mezinárodního festivalu v Annecy MIFA2018 byl oficiálně vyhlášen druhý ročník nominací na Evropské animační ceny Emile. Jde o mimořádně prestižní soutěž, které se účastní špička současné evropské animace, tedy jakási animovaná obdoba amerických Oscarů. Slavnostní zahájení druhého ročníku se odehrálo za přítomnosti prezidenta EAA (European Animation Awards) Petera Lorda, místopředsedů Didiera Brunner a Kristine Knudsen, členů prezídia i ambasadorů jednotlivých zemí včetně České republiky.

Po zhodnocení průběhu úspěšného prvního ročníku bylo představeno složení nového prezídia a změny pro nadcházející ročník. Seznam soutěžních kategorií se rozšířil o dvě nová ocenění: cenu za nejlepší zvuk v celovečerním filmu a v televizní produkci. Celkový počet cen tím vzrostl na devatenáct. Oproti třem nominacím z roku 2017 budou navíc členové asociace moci vybírat z pěti kandidátů. Změna se dotkla také samotného průběhu slavnostního vyhlášení Emile Awards, které je nově rozloženo do dvou dnů (7. – 8. 12. 2018 ve francouzském Lille) a bude obohaceno o přednášky, workshopy, výstavy a projekce.

Ambasador EAA za ČR Libor Nemeškal podotýká: „Při představení nového ročníku Emile Awards byla hned několikrát zmíněna potřeba spolupráce se zeměmi CEE. Jsem velice rád, že je na evropské úrovni tato skutečnost momentálně vnímána jako prioritní, a pevně doufám, že bude nést v brzké době reálné výsledky. Z mého pohledu je ale třeba ukázat z naší strany snahu a odhodlání se do aktivit typu Animation Europe či právě Emile Awards v dostatečné míře zapojit.“

Oficiální nominace za Českou republiku do Emile Awards vybírali v letošním roce členové Rady animovaného filmu. Celkem 63 předních českých animátorů, režisérů, producentů, pedagogů, teoretiků, kritiků a novinářů mělo možnost hlasovat v jednotlivých kategoriích, které odpovídaly rozložení kategorií v rámci cen Emile. Mezi oficiálními nominacemi figuruje například krátkometrážní autorský film Víta Pancíře Chůze a běhy, animované hudební video Krosna (režie Kosuke Sugimoto) či studentský snímek WOO-HOO! v režii Dávida Štumpfa. Do soutěže je ale samozřejmě možné přihlásit i další české animované filmy, pokud naplní požadovaná kritéria.

Aktualizovaná pravidla pro přihlášení snímků do Emile Awards jsou k nalezení na stránce https://animationawards.eu/wp-content/uploads/2017/07/Guidelines-2018.docx-1.pdf.

Přihlašovat filmy bude možné od 31. července do 15. října 2018.

 

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Vyhlášení prvního ročníku Emile Awards 


Libor Nemeškal (ambasador EAA za ČR): „Neplánovaná večeře českých producentů s prezidentem Emile Awards, celosvětově uznávaným režisérem a animátorem Peterem Lordem (Aardman Animations), pro nás byla unikátním zážitkem a pomyslnou třešničkou na dortu letošního festivalu v Annecy.“

Sorry, the comment form is closed at this time.