Novinky

Animační průmysl střední a východní Evropy hledá společný model rozvoje

Na začátku prosince 2016 se ve slovinské Lublani sešli představitelé Visegrad Animation Fora (VAF), aby prozkoumali možnosti uspořádat zde koncem příštího roku koncil deseti států střední a východní Evropy.

Cílem této aktivity by mělo být vytvoření nadnárodní autority, která by definovala modely a standardy koprodukčních vztahů, licenčních ujednání, ale i etických norem, které by napomohly vytvoření trhu s animačními audiovizuálními projekty v regionu střední a východní Evropy.

V současnosti, byť to evropští politici neradi slyší, je Evropa v oblasti animovaného trhu hluboce dvourychlostní. Západní Evropa má vytvořeny standardy i zdroje financování, obojí však ve východní Evropě chybí. Proto by uvažovaný koncil, spolu s dalšími aktivitami VAF (Pitching Trebon a RedBricks), mohl napomoci nastartování pravidel a vztahů, tolik očekávaných v těchto zemích.

Myšlenku podporují také zástupci Creative Europe Desk – MEDIA jednotlivých zemí. Podporu koncilu v Lublani vyslovili i paní Sabina Briški, představitelka slovinského Creative Europe Desk – MEDIA, a ředitel mezinárodního festivalu Animateka pan Igor Prassel.

Aktivita má souvislost s letošní sérií setkání vedoucích představitelů filmových fondů států Visegrád+ v Maďarsku, kde došlo ve spolupráci s VAF k definovaní potřeb, možností a načasování spolupráce mezi fondy tak, aby se vytvořil jeden ze zdrojů financování animovaných projektů v tomto regionu.

Více se o jednání dočtete zde.

Další příspěvky

1 Comments:

    Sorry, the comment form is closed at this time.