V Holešovické tržnici je až do července k vidění velká výstava s názvem “Světy české animace”, která si za cíl vzbudit zájem o animaci jako takovou – nejen o filmy, ale i o proces jejich vzniku.

Určena je především rodinám s dětmi a školním výpravám, ale i lidem s hlubším zájmem o animaci – studentům a filmovým profesionálům. „Chceme, aby zde každý našel kromě obecných principů a souhrnných informací i něco, co odpovídá jeho úrovni vědomostí a znalostí. Výstavní prostor bude rozdělen do několika částí. V té první chceme diváka vtáhnout do světa optických hraček, hříček a technických vynálezů, které vedly k objevu kinematografie a posléze vzniku animace. Odhalíme její principy, techniky a technologie používané od dob jejího vynálezu do současnosti. Představíme proces vzniku filmu od nápadu až po výsledek. Ve druhé části bude shromážděna řada originálních artefaktů z filmů – kresby, výtvarné návrhy, obrázkové scénáře, loutky, rekvizity a dekorace. Zároveň bude tato část obsahovat shrnutí významu a úspěchů našich tvůrců,“ uvádí autoři výstavy ze společnosti Art Movement.

Diváci mají možnost si některé animační techniky vyzkoušet sami v malých studiích opatřených snímací technikou, pro mladší děti je k dispozici výtvarná dílna s cílem vytvořit vlastní optickou hračku založenou na principu animace a dětský koutek.

Animace propojuje nezměrnou lidskou fantazii s precizní technikou a řemeslem. Doposud zde byly spíše expozice zaměřené na jednotlivé osobnosti tohoto filmového oboru – Jana Švankmajera, Jiřího Trnku, Břetislava Pojara, Adolfa Borna a další. Výstava Světy české animace je však zasvěcená i scenáristům, střihačům, zvukařům, kameramanům a mnoha dalším lidem, kterým se staly filmové ateliéry od roku 1945 dodnes druhým domovem,“ říká kurátor výstavy a filmový režisér Jan Bubeníček.

Součástí výstavy je také speciální instalace Cesta českého animátora od minulosti k budoucnosti, na které se podílely významné osobnosti animované tvorby jako Jiří Bárta, Pavel Koutský, Michal Žabka, Galina Miklínová, Jan Balej, Daria Kaščejeva, Denisa Grimmová, Kristina Dufková, Noro Držiak a řada dalších.

Ukázka z výstavy Světy české animace Ukázka z výstavy Světy české animace Ukázka z výstavy Světy české animace Ukázka z výstavy Světy české animace Ukázka z výstavy Světy české animace Ukázka z výstavy Světy české animace Ukázka z výstavy Světy české animace

 

Kurátorský tým v čele s hl. kurátorem výstavy Janem Bubeníčkem /kurátorská rada: Jiří Kubíček, Edgar Dutka, Zuzana Bukovinská/ provede výběr exponátů a filmů z kolekcí Národního muzea, Národního filmového archivu, České televize, Muzea loutkářských kultur v Chrudimi, Filmových ateliérů Zlín a řady soukromých sbírek. O atraktivní instalaci animačních světů se postará architektka Martina Kárová.
Celý prostor bude výtvarně dotvořen origináními nástěnnými kresbami řady současných.

Výstavu průběžně doplní tematické workshopy, organizované komentované prohlídky pro školní skupiny a koncipovaná pásma projekcí animovaných filmů.

Foto a zdroj: Světy české animace