Film Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové získal nominaci na Zlatý glóbus v kategorii nejlepší animovaný film. Česko-slovensko-francouzský snímek, který měl premiéru letos v říjnu, bude soutěžit s dánským filmem Utéct a třemi snímky od studia Disney – Encanto, Luca a Raya a drak.

Animovaný koprodukční film Moje slunce Mad již letos získal Cenu poroty na největším a nejprestižnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy a obdržel také hlavní cenu na největším filmovém festivalu v Latinské Americe v mexické Guadalajaře (FICG). Za filmem stojí producenti Kateřina Černá a Petr Oukropec (Negativ), koproducentem v ČR je Česká televize (kreativní producentka Helena Uldrichová) a animační studio Alkay (Petr Horák). Film podpořil Státní fond kinematografie. Zahraničními koproducenty jsou Sacrableu Production, BFILM, Gaoshan Pictures, Innervision a podpořil ho Audiovizuálny fond, Eurimages, CNC a Creative Europe – MEDIA.

A jak se český film do hlavní soutěže amerických filmových a televizních cen dostal? V rozhovoru pro Forbes.cz to popsal producent Petr Oukropec: „Uvědomili jsme si po úspěchu filmu na filmovém festivalu Annecy a dalších cenách, které posbíral v silné konkurenci po celém světě, že máme skoro povinnost se pokusit uspět i na americké půdě. V případě Glóbů pomohlo, že si film zamilovalo několik důležitých kritiků a ti ho pak doporučovali kolegům dál. Když se nám podařilo splnit hlavní podmínky pro hlasování, museli jsme zainvestovat také do kampaně.” Pro PR komunikaci snímku Moje slunce Mad najal agenturu v Los Angeles, kde snímek propagovala osobně i režisérka. Pořádaly se projekce, setkání s klíčovými novináři i takzvané masterclassy na univerzitách.

Zlatý glóbus (angl. Golden Globe Award) je filmová a televizní cena udělovaná každý rok v lednu Asociací zahraničních novinářů v Hollywoodu v Los Angeles. Ceny jsou považovány za nejdůležitější vodítko před blížícím se rozdělováním filmových Oscarů. Seznam nominací naleznete zde; o vítězích se rozhodne v neděli 9. 1. 2022.

 

.