Na zasedání 22. – 24. září 2021 hodnotila Rada Státního fondu kinematografie výzvu zaměřenou na vývoj a výrobu animovaného filmu. Bylo to podruhé, kdy tyto dvě výzvy byly sloučeny do jedné. V této výzvě se sešlo celkem 17 projektů (9 vývoj; 8 výroba) od 13 produkčních společností, mezi nimiž byly velmi zkušené i začínající. 

Mezi žádostmi byly 3 celovečerní projekty (2 vývoj; 1 výroba) a 14 krátkometrážních či středometrážních filmů
různých žánrů, animačních technologií i výtvarných řešení. Z hlediska cílové skupiny bylo 5 projektů zaměřeno na
děti či mládež, zbytek na dospělého diváka. Celkový požadavek všech žadatelů činil více než 30 milionů korun, přičemž alokovaná částka činila 14 milionů korun. Vzhledem k tomuto výraznému nepoměru uspělo v bodování Rady jen 7 projektů (4 vývoj; 3 výroba), které získaly více než 75 bodů. Dalších 5 projektů (2 vývoj; 3 výroba), které získaly více než 70 bodů nutných k podpoře, však nemohly být pro nedostatek alokovaných prostředků podpořeny. Snahou Rady bylo podpořit projekty pokud možno v požadované výši, což bylo dodrženo až na poslední podpořený projekt (důvod uveden v hodnocení projektu).

Alokovaná částka nebyla vyčerpána celá, protože zůstatek ve výši 594 tisíc korun nepředstavoval pro další projekt v bodovacím pořadí, který požadoval podporu 3,8 milionů korun, smysluplnou podporu.

V bodování Rady uspěly tyto projekty:

  • 9 milionů barev (Bionaut)
  • Electra a Poem (MAUR film s.r.o.)
  • O krávě (MAUR film s.r.o.)
  • Pyšná princezna (LUMINAR film s.r.o.)
  • Strach (Hausboot Production)
  • ANIMAMI (Kouzelná animace)
  • First 365 Days (Frame Films)

Zdroj a více informací: https://fondkinematografie.cz/vysledky-2021-12-2-20-kompletni-vyvoj-nebo-vyroba-animovaneho-filmu.html