Ve dnech 9. – 15. září 2021 se ve Zlíně na největším a nejstarším festivalu filmů pro děti a mládež na světě představilo 280 snímků ze 45 zemí světa; ocenění si odnesla řada animovaných počinů.

Zlatý střevíček za nejlepší krátký animovaný film pro děti získal režisér Filip Diviak za film Zvuky spoza lúky (r. Filip Diviak, p. Lukáš Gregor; Univerzita Tomáše Bati – Fakulta multimediálních komunikací), a to za „Mimořádné animované vyprávění a výtvarný styl v kombinaci s brilantní hudbou a působivým smyslem pro rytmus.“

 

Cenu Hermíny Týrlové za nejlepší krátký animovaný film pro děti do 6 let obdržel večerníček Děti ze Všehovíc (r. Petr Mischinger, FAMU). Porota ocenila originální film plný jemného humoru, laskavosti a fantazie také za brilantní styl animace a skutečnost, že příběh perfektně sedí mladému publiku.

Zvláštní cenu poroty v kategorii celovečerního filmu pro dospívající a mládež pro film Přes hranici (r. Florence Miailhe, p. Les Films de l´Arlequin (FR), Balance Film (DE), MAUR film (CZ), XBO Films (FR), ARTE France Cinéma, MDR / ARTE Germany, Česká televize), který z velké části vznikal pod rukama českých animátorů, převzal koproducent filmu Martin Vandas. Ve vyjádření poroty se dočteme: „S neuvěřitelným úsilím a nasazením vytváří režisérka Florence Miailhe velkolepý příběh. Obrazy mají velký dopad na nás všechny. Útlak a svoboda jsou věčná témata, která se na plátnem kinech objevují od nepaměti. Avšak nikdy nebyla tak jedinečně poetická a dojemná.

 

Zvláštní uznání poroty bylo uděleno českému animovanému filmu Myši patří do nebe (r. Jan Bubeníček a Denisa Abrhámová; p. Vladimír Lhoták, Fresh Films & Hausboot (CZ); Les Films du Cygne (FR); Animoon (PL); Cinemart (SK)).Příběh o myšce a lišce zobrazující fantastický, originální a bohatý svět, nás zavede na cestu, která je fascinující. Díky jeho velké komplexnosti v detailech cítíte energii tvůrců a vášeň v každém záběru,“ uvedla porota.

 

Cenu diváků ČT:D za nejúspěšnější krátký animovaný film pro děti získala epizoda Mlsných medvědích příběhů s názvem Zimní spánek (r. Kateřina Karhánková a Alexandra Májová, p. Barbora Příkaská, Bionaut).

Zvláštní uznání v kategorii studentských filmů si odnesl snímek Rudé boty (r. Anna Podskalská, p. FAMU: Ondřej Šejnoha a Antonie Dědečková, Mária Moťovská): „Malováním oleje na sklo a pozoruhodným zvukovým designem nám tvůrci předkládají vizuálně a emocionálně působivé podobenství o vášni, která přechází v obsesi, kterou člověk nedokáže unést.“

Celkové výsledky a odůvodnění poroty najdete na webu festivalu.

Všem oceněným gratulujeme!