FAMU spouští ve spolupráci s distribuční společností Aerofilms druhý ročník projektu FAMU v kině, celovečerního pásma oceňovaných krátkých filmů svých studentek a studentů. Divačkám a divákům se letos představí sedm krátkých filmů pro celou rodinu, rodiče i děti. Distribuční premiéra proběhne 5. srpna v kině Aero, poté bude pásmo k vidění v kinech po celé České republice.

Žánrově pestrou kolekci si na velkém plátně užijí diváci všech generací. Ve vtipném animovaném filmu 659 se stanete součástí příběhu beruško-pavoučí noční můry, která se stala skutečností. Když chcete něco dokázat, nesmíte se bát ničeho. O čem je řeč? No přece o youtuberství, do jehož tajů proniknete s hraným snímkem Nebát se ničeho. Své nedoceněné výtvarné nadání se rozhodne ukázat malá Natálka ve filmu Základy umění. I parazit v psí mršině na skládce si zaslouží lásku. Najde ji v zapomenutém světě odpadků v loutkovém animáku Jsme si o smrt blíž? Příběhy handicapovaných zvířat, která našla své vytoužené domovy, nabídne animovaný dokument Azyl. Následuje film vytvořený unikátní technikou malby na sklo o osudové závislosti, touze tančit a zrádných červených střevíčcích Rudé boty. A k tématu křehkosti vnímání svého těla, blízkosti a duševní intimitě se přiblížíte v příběhu čtrnáctileté Evy v závěrečném hraném filmu Zazpívej.

Filmy našich studentek a studentů jsou připravovány především pro velká plátna, mám tedy radost, že se další z nich dostanou do kin po celé České republice. Období pandemie, kdy bývá na mnoho měsíců znemožněna praktická výuka, je pro školní tvorbu velmi náročné – přesto naši studující různými tvůrčími způsoby překážkám čelí a s obrovským zaujetím a úsilím svá díla, třeba i trochu odlišná od původních představ, realizují. Několik filmů ve výběru vzniklo či bylo dokončováno v této peripetické době a výsledek je úžasný,“ dodává děkanka FAMU Andrea Slováková.

Představené snímky mají za sebou velké festivalové úspěchy. Film Nebát se ničeho zvítězil v kategorii nejlepší evropský studentský film nad 6 minut v soutěži Young Director Award, která již přes 20 let každoročně sleduje a oceňuje nejtalentovanější mladé filmové tvůrce v rámci euroamerického trhu. Snímek Jsme si o smrt blíž obdržel dvě ocenění na prestižním Palm Springs International Film Festival: cenu za nejlepší krátký studentský animovaný film a cenu publika za nejlepší krátký animovaný film. Rudé boty režisérky Anny Paděrové jsou pak jediným českým filmem, který byl vybrán do soutěže na letošním festivalu v Cannes, nejvýznamnější filmové události vůbec. Film měl premiéru v prestižní studentské soutěži Cinéfondation, do níž byl zařazen s dalšími šestnácti krátkými snímky z celého světa z celkových 1835 přihlášených studentských filmů.

FAMU V KINĚ 2 – anotace:

659 / režie: Petr Mischinger

Příběh beruško-pavoučí noční můry, která se stala skutečností. „Procitnutí vprostřed beruško-pavoučí noční můry! Na vysvětlování není čas. Úprk a jediná myšlenka: 659!“

Nebát se ničeho

Nebát se ničeho / režie: Jakub Jirásek

Tancování a parkour jsou už dávno mimo. Na základku přišel kroužek youtuberství. Proč ale kanály dětí odebírají stále jen jejich rodiče a spolužáci? Katka a Rachel, dvě nejlepší kamarádky, se rozhodnou, že jejich video bude průlomové. A jak řiká jejich vzor: followeři nejsou zadarmo, a když chceš něco dokázat, nesmíš se bát – ničeho.

 

Základy umění / režie: David Payne

Malá Natálka se touží stát malířkou, ale v cestě jí stojí mnoho překážek – tou největší je zlovolný učitel výtvarky s nechvalně známou červenou píšťalkou, který má na starosti ji naučit, jak tvořit správné umění. Natálka proto jednoho dne pronikne do školy a všem ukáže, jak se to s tím “správným uměním” má doopravdy.

 

 

Jsme si o smrt blíž / režie: Bára Anna Stejskalová

Krátký film o parazitovi, který žije v mršině psa. V ošklivém světě na skládce hledá spřízněnou duši, nikdo však nedokáže prohlédnout skrz jeho tělesnou schránku. Touha po přátelství ho dovede na pokraj smrti. A jenom láska mu může dát křídla.

 

Azyl / režie: Eva Matejovičová

Zvířecí záchranářka mluví o svých zkušenostech s adopcí handicapovaných zvířat. Sdílí příběh staré nemocné čivavy, paralyzovaného buldočka a ustrašené kočky, kteří najdou své perfektní lidské společníky.

 

Rudé boty / režie: Anna Paděrová

Vesnická tancovačka začíná, sukně se točí a nohy dupou v rytmu tance. Jen pro Rózu si nikdo nepřišel. Náhle se ale objeví neznámý cizinec, vyzve Rózu k tanci a dá jí pár rudých bot. Róza se díky nim divoce a vášnivě roztančí a stane se středem pozornosti. Jenže záhy zjistí, že botám nevládne ona, ale boty vládnou jí…

 

Zazpívej / režie: Terézia Halamová

Když čtrnáctiletou Evu vezme její o tři roky starší bratr Michal s sebou a svými kamarády k jezeru, propadá se moci svého těla, za které se ve svém věku ještě stydí, ale nemá nad ním moc kontrolu. Film koncentrovanou blízkostí nabízí vhled do emocionálních stavů a pohnutek postav, fyzické touhy dospívajících a tělesné i duševní intimity.