Ateliér animace na pražské UMPRUM je nejstarší svého druhu v Česku. Na podzim oslaví 70 let od svého založení a prostřednictvím výstavy, projekcí, konference a publikace si připomeneme sedm dekád jeho působení.

ANIMACE 70

výstava: 2. 9. – 9. 10. 2021

konference: 30. 9. –⁠ 2. 10. 2021

Galerie UM, náměstí Jana Palacha 80, Praha

filmové projekce 6., 12. a 30. 9. 2021 – kino Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha

Ateliér výrazně formoval dějiny českého i československého animovaného filmu a vychoval mnoho významných osobností, patřících nejen do oblasti audiovizuální tvorby. V roce 1951 se stal jeho prvním vedoucím Adolf Hoffmeister, kterého později vystřídali Miloslav Jágr, Jiří Barta či Jakub Zich. Ateliér však netvoří jen jeho vedení, ale i absolventky a absolventi, kterých je již více než 250. Najdeme mezi nimi jména jako Václav Mergl, Petr Sís, František Skála, Michaela Pavlátová, Matěj Forman, Michaela Kukovičová, Jakub Dvorský či Linda Retterová.

Galerie UM se na celou dobu výstavy promění v kinosál a návštěvníkům nabídne výběrový přehled filmové tvorby ateliéru, kterou představí v nových souvislostech. Díky Národnímu filmovému archivu představíme i nově digitalizované snímky, které od jejich dokončení nebylo možné desítky let vidět, včetně raritních prací prvních absolventů z 50. let. Promítání se zaměří na dospělé i dětské diváky, probíhat budou také programy pro školy. Speciální projekce z původního filmového materiálu se uskuteční v kině Ponrepo. Důležitou součástí výstavy bude i doprovodný program, který vyvrcholí konferencí. Ta nabídne přednášky, kulaté stoly a setkání. Konference je určena především absolventům ateliéru, studentům animace a filmových oborů a odborné veřejnosti.

Součástí oslav je i vydání publikace o historii ateliéru. Jejím obsahem bude nejen trojice odborných textů, ale především řada rozhovorů s vybranými pedagogy, absolventkami a absolventy, kteří pokrývají časové rozpětí dějin ateliéru i celou řadu profesních oblastí, do kterých se po škole vydali. Velkou předností knihy bude i bohatý obrazový materiál sestavený z dobových fotografií, studentských prací i archivních dokumentů.

 

realizační tým: Michaela Režová, Marie Barešová, Matěj Forejt

ve spolupráci s vedením ateliéru: Jan Drozda, Jakub Zich, Zuzana Bukovinská

grafický design: Josefina Karlíková

produkce: Natalie Krausová, Šárka Váňová (UMPRUM), Jiří Žák