Přesně 28 let musel čekat český film na svého zástupce v hlavní soutěži na největším a nejprestižnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy. Podařilo se to až nyní režisérce Michaele Pavlátové s celovečerním majoritně českým snímkem Moje slunce Mad. Další majoritně český film Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka bude uveden ve společnosti filmů z dílny Netflixu a Disney. Oba filmy podpořil i Státní fond kinematografie. Studentský film Sestry, který natočila studentka pražské FAMU Andrea Szelesová, bude soutěžit v sekci pro absolventské snímky studentských škol.

Majoritně česko-francouzsko-slovenský film Moje slunce Mad režisérky Michaely Pavlátové je příběhem české dívky Heleny alias Herry, která opouští Prahu, aby se v Kábulu z lásky vdala za svého spolužáka Nazira. Kromě vidiny láskyplné budoucnosti v početné rodině Herru z Čech táhne i touha po nových zážitcích v exotickém prostředí. Producentem snímku je česká společnost Negativ, koproducenty Ron Dyens (Sacrebleu Productions), Alkay Animation Prague s.r.o., Peter Badač (BFILM) a Česká televize. Snímek podpořil i Státní fond kinematografie celkem 20,98 mil. Kč ve vývoji a výrobě. Film má také alokovanou částku necelých 8,6 mil. Kč v systému filmových pobídek.

Režisérka, výtvarnice a animátorka Michaela Pavlátová za své filmy obdržela řadu ocenění včetně Zlatého medvěda v Berlíně (krátký film Repete, 1995) a nominace na Oscara (Řeči, řeči, řeči v roce 1993). V roce 2012 navíc na festivalu získala za snímek Tramvaj ocenění The Annecy Cristal. V současné době vede katedru animace na FAMU v Praze.

Naposledy byl celovečerní český film v soutěži v Annecy v roce 1993, a to snímek režiséra Břetislava Pojara Motýlí čas. V posledních dvou dekádách se do Annecy probojovaly rovněž dva celovečerní snímky Jana Baleje. Jedné noci v jednom městě (2007) a Malá z rybárny (2015) festival uvedl mimo soutěž.

Jeden celovečerní film od Netlixu, další od studia Disney a mezi nimi druhý majoritně český snímek Myši patří do nebe, který byl vybrán do prestižní sekce Screening Events, kde festival roce 2018 uvedl film Hmyz legendárního režiséra Jana Švankmajera.

Celovečerní animovaný film režisérů Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka (Vražedné historky, 2016) byl natočen podle stejnojmenné knihy spisovatelky Ivy Procházkové a vypráví příběh dvou přirozených nepřátel, myšáka a lišky, kteří se kvůli nešťastné události dostanou do zvířátkovského nebe a stanou se přáteli. Dlouho očekávaný snímek je spoluprací hlavních producentů Vladimíra Lhotáka z české společnosti Fresh Films a Alexandra Charleta z francouzské Les Films du Cygne. Koprodukčními partnery jsou Grzegorz Wacławek & Piotr Szczepanowicz – Animoon (Polsko), Marek Jeníček & Tomáš Janísek – CinemArt (Slovensko), Česká televize, Auvergne-Rhône-Alpes Cinéma (Francie), DD Production (Česko), Barrandov Studio, EC1 Łódż (Polsko).

Státní fond kinematografie film podpořil ve vývoji i výrobě celkem částkou 9,4 milionu Kč. Film se natáčel v České republice a byl podpořen i ze systému filmových pobídek.

Dalším českým filmem v hlavním programu festivalu je krátký animovaný film Sestry. Snímek studentky pražské FAMU režisérky Andreji Szelesové je plný emocí a zaměřuje se na postupně se měnící vztah mezi dvěma sestrami. Film bude soutěžit v sekci Graduation Short Films in Competition. Před dvěma lety zde ve stejné sekci festivalu zvítězil film Dcera režisérky Darji Kaščejevové, pro kterou byl úspěch v Annecy odrazovým můstkem k dalším obrovským úspěchům a oceněním po celém světě.

Převzato z webu Czech Film Center. Text: Jiří Vaněk, Státní fond kinematografie