Celkem 4 české animované studentské filmy postoupily do užšího výběru v rámci významných ocenění udělovaných British Academy Film Award (BAFTA): poetický film o zrádné touze tančit Rudé boty Anny Podskalské, humorně bizarní příběh o parazitovi v psí mršině Jsme si o smrt blíž Báry Anny Stejskalové, dokumentární snímek o životě s poruchou příjmu potravy Vevnitř Viktorie Štěpánové a Zvuky spoza lúky Filipa Diviaka (UTB Zlín). Finalisté budou vyhlášeni 9. června.

Soutěž BAFTA Student Film Awards každoročně usiluje o podporu talentů a jejich propojení napříč kontinenty. Je to navíc vůbec poprvé, kdy se o toto významné ocenění budou z užšího výběru ucházet hned tři filmy z dílny FAMU – podobné výsledky letos zaznamenala například prestižní New York University (NYU) ve Spojených státech amerických či National Film and Television School ve Velké Británii. 

14minutový film Rudé boty studentky FAMU Anny Paděrové-Podskalské v produkci Márii Môťovské a Antonie Deděčkové (obě absolventky FAMU) vznikal více než 2 roky unikátní technikou animace olejomalbou na sklo. Děj je inspirovaný starými evropskými pohádkami. Příběh touhy, která se stane otrockou závislostí, vypráví o mladé dívce, jíž se stane osudnou vesnická tancovačka. Neznámý cizinec vyzve Rózu k tanci a dá jí pár rudých bot. Róza se díky nim divoce a vášnivě roztančí, jenže záhy zjistí, že botám nevládne ona, ale boty vládnou jí…

Je to hrozně zvláštní a zároveň skvělý pocit, když se film, co vznikal v pár lidech někde ve tmě, najednou takhle dere do světa. A mám velkou radost, že i zahraniční publikum může oslovit takovýto film, který je založený na našem folkloru,“ reaguje na zprávu tvůrkyně filmu Rudé boty Anna Paděrová-Podskalská. Jak si film vede nejen na BAFTA Los Angeles Student Awards, můžete sledovat na jeho facebookové stránce.  Film vznikl za finanční podpory Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN. Za mentorskou podporu autoři děkují společnosti MAUR film.


Rudé boty
(Česká republika, 2021, 14 min)

režie: Anna Paděrová-Podskalská
scénář: Anna Paděrová-Podskalská, Matěj Podskalský
producentky: Mária Môťovská, Antonie Dědečková
animace: Anna Paděrová-Podskalská
střih: Matěj Podskalský
zvuk: Václav Kopelec
hudba: Václav Kopelec, Anežka Heinzlová


Jsme si o smrt blíž
(Loutkový / Animovaný; Česko, 2020, 11 min)

režie: Bára Anna Stejskalová
scénář: Bára Anna Stejskalová
kamera: Václav Tlapák
hudba: Daniel Patras, Miroslav Chaloupka
produkce: Jakub Košťál, Vratislav Šlajer
střih: Ilona Malá
zvuk: Miroslav Chaloupka

 

Vevnitř (animovaný, dokumentární, ČR 2020) 

režie: Viktorie Štěpánová
scénář:
Viktorie Štěpánová, Lukáš Červený
střih: Sebastian Kučkovský
kamera: Aleš Zůbek
zvuk a hudba: Dominyka Adomaityte
produkce: FAMU

https://vimeo.com/546126387

 

Zvuky spoza lúky (animovaný, ČR 2020)

scénář, režie a animace: Filip Diviak
střih: Peter Mikušinec
zvuk: Zuzana Švancarová
hudba: Noemi Valentíny, Jan Nevyjel, Barbora Kadlíčková, Vít Přibyla
produkce: Univerzita Tomáše Bati – Fakulta multimediálních komunikací

Kompletní shortlist BAFTA Student Film Award za rok 2021 naleznete zde.