CEE Animation Forum, hlavní středo- a východoevropská animační událost v oblastech pitchingu, financování a koprodukce, které se konalo online od 26. dubna do 6. května 2021, představilo 40 animovaných projektů v 5 kategoriích, vybraných mezinárodní porotou ze 116 příspěvků. Porota složená z celosvětově renomovaných odborníků filmového průmyslu udělila ceny v celkové výši 15 000 EUR v hotovosti, stipendia i přímý vstup na prestižní evropské festivaly.

Vzhledem k probíhající situaci Covid-19 se CEE Animation Forum konalo jako online dvoutýdenní akce. 80 % programu se živě streamovalo, aby program mohla sledovat i širší veřejnost. Videa a vybraná zasedání industry programu (diskusní panely, prezentace, případové studie) zůstávají přístupná zdarma do 15. května.

Více než 350 filmových profesionálů využilo přístupu k exkluzivnímu obsahu a sledovali například úvodní slovo Wendy Bernfeld (Rights Stuff) k VOD pro animaci nebo si domluvili 1:1 schůzky s profesionály, autory a decision-makery. Čtyři dny věnované online networkingu zaznamenaly rekordních 846 realizovaných online schůzek.

Devátý ročník akce přinesl také několik inovací. V roce 2021 byla nově otevřena kategorie Vycházející hvězdy pro studenty, kteří předvedli působivou škálu témat a animačních technik. Sekce Mimo soutěž představila pět vítězných projektů z předních regionálních animačních eventů. Všichni registrovaní účastníci měli jedinečnou příležitost předpremiérově zhlédnout výběr sedmi krátkých filmů od nejtalentovanějších mladých tvůrců animovaných filmů ze střední a východní Evropy CEE Animation Talents. Jejich premiéra je naplánována na Anifilm IFAF 2021 (22. – 27. června, Liberec, CZ).

 

Vítězové CEE Animation Forum 2021

1.KATEGORIE CELOVEČERNÍ FILMY

Členové poroty: Anca Damian, Pierre Mazars, Tonje Skar Reiersen

 

Vítěz: Birds Do not Look Back

r. Nadia Nackle, p. Sebastien Onomo, Special Touch Studios, Francie

Prohlášení poroty: Titul Birds Don’t Look Back jsme ocenili za poetický přístup k univerzálnímu příběhu, který bude rezonovat na mezinárodní úrovni. Kombinace talentované a originální režisérky podporované zavedeným producentem nové generace je žádoucí a slibnou konstelací.

 

Zvláštní uznání: Dreamworld

r. Veljko Popovic, Milivoj Popovic, p. Milivoj Popovic, Veljko Popovic, Prime Render d.o.o., Chorvatsko

 

Zvláštní uznání: Senior Crush

r. Orsolya Richolm, p. Andrea Ausztrics, ULab Kft, Maďarsko

 

2. KATEGORIE TV SÉRIE

Členové poroty: Claudia Cazzato, Albert Hanan Kaminski, Richard Lutterbeck

 

Vítěz: The Olive Bunch

r. Magnus Kravik, p. Maria Pavlou, Pixel Giants, Kypr

Prohlášení poroty: Od první chvíle se chcete stát součástí tohoto gangu: svěží design – teplé barvy – emotivní příběhy se spoustou zábavy vytvořené s přesným načasováním animace. Olive Bunch je slibný 2D příběh přátel a rodiny s nádechem magie odehrávající se uprostřed Středozemního moře. Přináší návrat k bezstarostnému dětství, které má potenciál zaujmout mladé a mladé lidi. Dobrý pitch a silný, odhodlaný tým jsou dalšími prvky, které zabodovaly.

 

Zvláštní uznání: What the Old Moon Tells

r. Eliza Plocieniak-Alvarez, p. Carol Ratajczak, Blaue Pampelmuse, Německo

Prohlášení poroty: Projekt dává hlas menšině a díky svému jedinečnému vyprávění příběhů a vizuálnímu řešení má potenciál zaujmout v různých zemích.

 

Zvláštní uznání: Starting with Hope

r. Sonia Velvien, p. Kèota Dengmanara, Moukda Production, Francie

Prohlášení poroty: Ambiciózní projekt s rozvinutelnou mediální koncepcí, který řeší citlivé téma. Zvláštní uznání si zaslouží za své poslání přispívat k jemné konverzaci prostřednictvím silného jazyka animace.

 

 3. KATEGORIE KRÁTKÉ FILMY

Členové poroty: Nikki Loke, Richard Valk, Wim Vanacker

 

Vítěz: IBIS

r. Maria Burgues, Enric Sant, p. Maria Burgues, BLISS PICTURES, Španělsko

Prohlášení poroty: John Cale to vyjádřil nejlépe, strach je nejlepším přítelem člověka a je zapotřebí odvahy čelit těmto obavám, zejména jako teenager. To, co začíná jako bezstarostné odpoledne na slunci, končí jako introspektivní, velmi idiosynkratická, pulzující cesta. To, co nás přitahuje, je lidskost a jednoduchost nastavení. Tleskáme jemnosti, nápaditosti a stylu.

 

Zvláštní uznání: Patrick in Town

r. Eszter Sandor, Valentina Huckova, p. Valentina Huckova, Young Glass Noodle, Slovensko

Prohlášení poroty: Když je Patrick ve městě, čeká na něj zábava a bláznivé nápady, na které rádi přistoupíme. Gratulujeme a zdravíme všechny vegany!

 

4. KATEGORIE XR

Členové poroty: Mike Jelinek, Zillah Watson, Xinran Yuan

 

Vítěz: Finding Frida

r. Hilde Kristin Kjøs, p. Bjørn-Morten Nerland, Stargate Media AS, Norsko

Prohlášení poroty: Jsme potěšeni, že můžeme nominovat projekt, který zdůrazňuje život a dílo umělkyně Fridy Hansen. Byli jsme ohromeni nápaditým VR nativním přístupem k vyprávění příběhů. Značná pozornost byla věnována roli publika v příběhu a začlenění smysluplné interaktivity, která filmu přidala na síle. Estetické provedení umožní divákům ponořit se hluboko do jejího umění a mysli. Silný tým, který stojí za Fridou, přišel na způsob, jak vyprávět tento příběh, který bude mít širokou lidskou přitažlivost, a přejeme jim úspěch.

 

5. KATEGORIE RISING STARS

Členové poroty: Torben Meier, Lana Tankosa Nikolič, Joseph Wallace.

 

Vítěz: Zvítězím

r. Michaela Režová, p. Zuzana Bukovinska, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, ČR

Prohlášení poroty: Zde vidíme skutečného filmaře. Někoho, kdo prokáže kompetence a dovednosti ve všech aspektech formy: použití rozhovoru, archivních záběrů, zvuku, obrazu a pohybu. Režisérka chytře zvolila animaci k řešení tohoto konkrétního námětu o renomovaném, ale také poněkud kontroverzním umělci. Michaela prokazuje velkou úctu a empatii k tématu a vášeň pro projekt, což je skutečně nutné k dokončení tohoto ambiciózního projektu.

 

Zvláštní uznání: The Last Drop

r. Anna Tokes, p. Jozsef Fulop, Univerzita umění a designu Moholy-Nagy Budapešť – MOME, Maďarsko

Prohlášení poroty: Tento projekt demonstruje krásné a citlivé využití animace k vyjádření duality estetického výkonu ve srovnání s fyzickými a psychickými obtížemi. Se silnými stylizovanými vizuály, které odrážejí sport, který zobrazuje, Anna vypráví osobní příběh zakořeněný v jejích vlastních zkušenostech.

 

6. CENA PUBLIKA

Publikum bylo rovněž požádáno, aby hlasovalo. Ve všech kategoriích dorazilo více než 1000 hlasů. Nejvíc jich obdržel animovaný celovečerní projekt Vast Blue Antarctica (r. Christos Panagos, p. Charalambos Margaritis, Kimonos Animation Studio, Kypr) – celkem 219 hlasů a získal Cenu diváků ve výši 1000 EUR.

 

7. WORKSHOP CEE ANIMATION – stipendium zdarma

Vítěz: Dreamworld

r. Veljko Popovic, Milivoj Popovic, p. Milivoj Popovic, Veljko Popovic, Prime Render d.o.o., Chorvatsko

 

8. ANIMATION SANS FRONTIERES – stipendium zdarma

Vítěz: režisér Miha Reja, Kurent (p. Bostjan Potokar, School of Arts – University of Nova Gorica, Slovinsko)

Prohlášení: S potěšením oznamujeme, že za silný styl a zajímavé technické zázemí jeho projektu, za jasnou vizi, velmi dobrý pitch a zjevné osobní odhodlání, jsme my, partneři Animation Sans Frontieres, velmi šťastní, že můžeme udělit autorovi úplné stipendium na program 2021/2022, počínaje říjnem tohoto roku na Akademie Baden-Württemberg. Ještě jednou gratulujeme Miho, těšíme se na setkání a spolupráci s vámi.

 

9. CARTOON MOVIE – přímý přístup

Ocenění: Dreamworld

r. Veljko Popovic, Milivoj Popovic, p. Milivoj Popovic, Veljko Popovic, Prime Render d.o.o., Chorvatsko

 

Ocenění: Vast Blue Antarctica

r. Christos Panagos, p. Charalambos Margaritis, Kimonos Animation Studio, Kypr

 

10. CARTOON FORUM – přímý přístup

Ocenění: Robot and the Martians

r. Tomasz Niedzwiedz, p. Tomasz Paziewski, Badi Badi, Polsko

 

11. CARTOON SPRINGBOARD – přímý přístup

Ocenění: Rosie and Sapphire

r. Anna Katalin Lovrity, p. Balint Gelley, CUB Animation, Maďarsko

Ocenění: Senior Crush

r. Orsolya Richolm, p. Andrea Ausztrics, ULab Kft, Hungary

 

12. CICLIC AWARD

Ocenění: Electra. A Poem

r. Daria Kashcheeva, p. Zuzana Krivkova, FAMU, MAUR film, ČR

Zdůvodnění: Pitch, který bychom chtěli ocenit, nás oslovil schopností ponořit se do hlubokých pocitů a vzpomínek mladé ženy, která se musí vypořádat se vztahy. Teaser byl příslibem poezie, komplexního vyprávění, brilantního smyslu pro režii a kombinace technik.

 

13. ANIMOND AWARD

Ocenění: The Olive Bunch

r. Magnus Kravik, p. Maria Pavlou, Pixel Giants, Kypr

 

14. KIDS KINO INDUSTRY AWARD

Ocenění: The Olive Bunch

r. Magnus Kravik, p. Maria Pavlou, Pixel Giants, Kypr

 

15. ANIMARKT AWARD

Ocenění: The Icebreakers

r. Ignas Meilūnas, p. Justė Beniušytė, Kadru Skyrius, Litva

Odůvodnění: Pro jednoduchý, ale nikoli naivní příběh o základních hodnotách.

 

Ocenění: Zvítězím

r. Michaela Režová, p. Zuzana Bukovinska, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, ČR

Prohlášení: Pro zajímavý přístup, pro dokument a animaci.

 

Kromě peněžních cen budou všichni vítězové společně s projektem oceněným diváky představeni na speciální prezentaci CEE Animation pitching, která bude součástí oficiálního programu MIFA 2021.

 

Platforma CEE Animation je podporována programem Evropské unie Kreativní Evropa – MEDIA a je spolufinancována ze státních fondů a nadací a profesních organizací Slovinska (DSAF, Slovinská asociace animovaného filmu), České republiky (ASAF, Asociace animovaného filmu), Maďarska (HAPA, Maďarská asociace producentů animace), Polska (SPPA, Polská asociace producentů animace) a Slovenska (APAF, Slovenská asociace producentů animovaných filmů). CEE Animation Forum je organizováno ve spolupráci s Eurimages.