V sobotu 6. března 2021 byly vyhlášeny výroční ceny České filmové a televizní akademie za rok 2020, zvané Český lev. Letos poprvé v samostatné kategorii soutěžil i animovaný film, vítězem se stal Barevný sen.

Je potřeba poděkovat Akademii, že jako animace už nejsme stranou a máme svoji samostatnou kategorii,“ uvedl při přebírání ceny režisér Jan Balej.

O lví sošku v této kategorii se ucházely 3 filmy:

  • Barevný sen (režisér, producent, výtvarník Jan Balej),
  • Jsme si o smrt blíž (režie Bára Anna Stejskalová – producenti Jakub Košťál, Vratislav Šlajer – výtvarník Bára Anna Stejskalová); který byl zároveň nominovaný i v kategorii Cena Magnesia za Nejlepší studentský film
  • Mlsné medvědí příběhy (režie Kateřina Karhánková, Alexandra Májová – producentka Barbora Příkaská – výtvarník Filip Pošivač).

Do užšího výběru nominovaných se neprobojovaly snímky Až na konci světa (Kouzelná animace), Divoké bytosti (MAURfilm), Jáma (MAURfilm) a Lístek (UTB Zlín).

Celkem 190 akademiků hlasovalo o 87 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmech i televizních dílech, které splnily statut cen Český lev. Nové kategorie pro animovaný a krátký film v nominacích ovládla nastupující generace filmařů z řad studentů a mladých tvůrců.

Představujeme vítěze i nominované filmy kategorie Animovaný film

Barevný sen 2020

Délka: 70 min

Režie, produkce, hlavní výtvarník: Jan Balej

Dobrodružný příběh o tom, jak je lehké ztratit svobodu a obtížné ji získat zpět. Na Ostrov ztracený v oceánu, kde panuje všemocný Velitel a přísný pořádek, přijíždí parta pouličních umělců. Nepovedený výstřel z pouťového kanonu při jejich vystoupení odstartuje řadu dramatických událostí. Mládenec Drin, dívka Tuvi a racek Natan se musejí pustit do souboje s policejní přesilou.

Režisér, výtvarník a producent v jedné osobě Jan Balej říká: „Barevný sen je především o svobodě. Taky trochu o lásce… a o raccích, kteří ve filmu hrajou významnou roli.

 

Jsme si o smrt blíž (2020)

Režie: Bára Anna Stejskalová

Délka: 11min

Mršina psa, skládka a překrásné můry vysoko na obloze. To je život parazita Stevea, který zoufale touží po spřízněné duši. Každý jeho pokus o sblížení ale končí zklamáním. Zemře ptáček, kterého zachrání před jiným psem. Zemře krysa, která se ho dotkne. Šváby ho pod záminkou přátelství oberou až na kost. Naprosto bezbranný v kostře bývalého nositele málem přijde o život pod koly zlombajnu. Na poslední chvíli se ale zjeví ptáček ze začátku příběhu a Stevea zachrání. Není to ale tak úplně on… v útrobách mrtvého ptáčka totiž nyní bydlí jiný parazit. Steve konečně nachází spřízněnou duši. Společně se zakuklí a zanedlouho vyletí jako můry k noční obloze.

Bára Anna Stejskalová, režisérka a výtvarnice, o svém loutkovém kraťasu říká: „Jsme si o smrt blíž je taková něžná pohádka, nebo spíš něžný horor o lásce a o hledání spřízněné duše mezi odpadkovými koši. Skládka je metaforou pro duši, která je nespokojená ve svém těle. Lásku ale můžeme najít i tam, kde jí nečekáme…“

 

Mlsné medvědí příběhy (2020)

Režie: Kateřina Karhánková, Alexandra Májová

Délka: 45 min

Medvědí kamarádi z úspěšného pásma Hurá na pohádky jsou zpět. Ten velký, to je Nedvěd, a ten mrňous zase Miška. Spolu podnikají ta nejbláznivější dobrodružství, ve kterých jde hlavně o to, aby co nejjednodušeji nacpali svá věčně hladová bříška. V novém povídkovém filmu Mlsné medvědí příběhy v kinech mají obzvlášť napilno. Uvidíte, jak se tito zábavní chlupáči seznámili, jak spolu vaří nebo ochutnávají lanýže, jak v létě slaví Vánoce, které každou zimu prospí, i jak se usmiřuje medvědí hádka. Dokonce je čeká obrovská hostina, kam dorazí medvědi z celého světa. Příběhy plné vtipu, dobrodružství a ponaučení ocení nejmenší diváci i jejich starší sourozenci a rodiče. Takže hurá na medvědy!

Mlsné medvědí příběhy vypráví o dvou mlsných medvědech, kteří jsou pro kus žvance ochotni skočit do ledajakého dobrodružství,“ popisuje Katka Karhánková a výtvarník Filip Pošivač dodává: „Klasickou animační techniku, která se vždycky dělala ručně, jsem převedl do digitální formy.“

 

Dva z nominovaných filmů můžete výjimečně vidět na DAFilms. Barevný sen není možné v současnosti uvést online, protože snímek ještě čeká na svoji kinodistribuci. DAFilms ho nabídne v druhé polovině tohoto roku.