Na Cartoon Movie 2021, největším a nejprestižnějším marketu Evropské unie zaměřeném na dlouhometrážní produkci, který proběhne online 9. – 11. března, se představí celkem 55 projektů celovečerních filmů ze 16 evropských zemí. Cílem akce je podpořit jejich produkci a distribuci uvnitř i vně EU.

Ačkoliv ještě před několika lety byl projekt z Česka na Cartoon Foru naprostou výjimkou, letos se může česká animace pochlubit dvěma projekty. “Tato skutečnost je projevem rostoucí kvality domácí produkce i v oblasti, která byla v dlouhometrážních filmech naší slabinou,” konstatuje Michal Podhradský z Asociace animovaného filmu.

Česko zastupuje Jiří Barta s 80minutovým filmem Golem, zaměřeným na mladé a dospělé diváky. Děj se odehrává v komunistické Praze padesátých let, kde se mladý student snaží najít slavného Golema a přivést jej zpět k životu. Snímek vzniká v produkci studia Hausboot.

Golem (Jiří Barta)

Druhým filmem s českou účastí je slovenský film Srdce věže režiséra Petera Budinského. Fantasy příběh pro děti vypráví o dobrodružstvích 10letého Rikiho, který uteče z domu za záhadným signálem vysílaným zářivým kamenem a ten ho odnese do neuvěřitelného světa “Tvázemě”. Projekt realizuje BFILM (SK) v koprodukci s BFILM.cz (ČR), plutoon (SK), Stacka (BE) a RTVS (SK).

Srdce věže (Heart Of A Tower, Peter Budinský)

Kromě prezentace svých projektů dostanou producenti příležitost navázat kontakt s vybranou skupinou kupujících, investorů a potenciálních nových partnerů se zájmem o evropskou animaci.

Letošní virtuální edice (stejně jako předchozí ročníky)  opět představí  projekty ve stádiích konceptu, vývoje a ve výrobě. Kromě toho se zde odehraje předpremiéra tří již dokončených a k distribuci připravených filmů. Projekty byly vybrány z 96 přihlášek a celkem představují 76 hodin animace a rozpočet 297 milionů eur.

Dominuje francouzská produkce, našlápnuto má i Španělsko

Seznam zemí se 40 % projektů vede Francie (21), následuje Španělsko s 9 projekty. Dánsko, Německo, Rumunsko a Itálie se účastní po třech projektech. Ostatní filmy pochází z Belgie, České republiky, Finska, Gruzie, Maďarska, Irska, Norska, Portugalska, Slovenska a Švédska. Čtvrtina projektů zahrnuje dvě nebo více evropských zemí, přičemž mezi nejaktivnější koproducenty se řadí Francie, Belgie a Lucembursko.

Země střední a východní Evropy posilují svoji přítomnost 8 projekty. Gruzínský film Igi navíc získal přímý postup po úspěšném pitchi na loňském CEE Animation Fóru. 

Průměrné náklady na výrobu projektů dosahují 5,4 milionu EUR, což je o 22 % méně než v předchozím ročníku. Projekty 3D animací se oproti roku 2020 propadly o 40 %. V důsledku tohoto významného poklesu se 2D stalo převládající technikou animace (23 projektů), následované kombinací 2D a 3D.

Rozmanité žánry i publika

Projekty zaměřené na rodinné publikum stále převládají a tvoří polovinu výběru (29), stoupající trend vykazuje animace pro segment mladí  / dospělí. Ostatní projekty cílí na děti, předškoláky a teenagery. Výběr zahrnuje různé žánry od komedie po dobrodružný, drama, horor, sci-fi, dokumenty nebo příběhy o dospívání.

Výběr z účastníků

Čtyři z projektů vybraných ve fázi výroby se již filmu Cartoon Movie zúčastnily ve fázi konceptu nebo vývoje: Blind Willow, Sleeping Woman, francouzská produkce inspirovaná imaginárním vesmírem japonského básníka Haruki Murakamiho; hybridní 2D-stop-motion portugalské produkce My Grandfather’s Demons, který odráží osamělost současného života; animovaný dokument o partyzánovi v Kolumbii Red Jungle; a maďarský film White Plastic Sky o dystopické budoucnosti, zaměřený na dospělé publikum.

Tři filmy budou prezentovány jako Sneak preview, což je kategorie vyhrazená pro dokončené filmy: norský 3D vánoční film Christmas at Cattlehill; animovaný dokument Flee (koprodukce Dánsko, Francie, Švédsko a Norsko) uvedený premiérově v soutěži na filmovém festivalu v Cannes 2020 a vybraný na Sundance Film Festival 2021; a The Island, animovaný muzikál v rumunštině, který rozvíjí téma afrických a arabských migrantů v Evropě.

Doprovodné aktivity

Navzdory online formátu dodrží Cartoon Movie některé ze svých paralelních aktivit, jako jsou Cartoon Games a Transmedia – setkání, jehož cílem je podporovat synergie mezi animací, videohrami a transmediálním průmyslem. (Tématem “Animace a Games” se zabývá také Experience seminář CEE animation 4. 3. 2021 Online Case Study.)

Další doprovodnou aktivitu Cartoon Movie představují vzdělávací program, který umožní 90 studentům a učitelům z regionu Nouvelle-Aquitaine učit se z první ruky o průmyslu a dynamice Cartoon Movie; nebo cena Eurimages Coproduction Development Award, finanční odměna 20 000 eur vytvořená na podporu mezinárodní koprodukce od počátečních fází projektu.