Třetí ročník celoročního školicího programu CEE Animation Workshop, určeného pro rozvoj projektů a dovedností producentů ze zemí s nízkou produkční kapacitou, představuje letošní výběr projektů. Organizátoři, které na české straně zastupuje ASAF, obdrželi přihlášky ze 14 zemí. Nejvíce zastoupený formát mezi žadateli představují animované seriály (45%), následované filmy krátkými (30%) a celovečerními  (25%). V kategorii seriálů uspěly i dva tuzemské projekty, dokazující zvyšující kvalitu formátu televizních seriálů české animace. 

Sedmičlenná výběrová komise, složená z producentů a konzultantů, se letos vzhledem k velkému počtu kvalitních uchazečů v kategorii seriálů výjimečně rozhodla místo obvyklých čtyř přijmout šest projektů. „Obdrželi jsme také několik velmi zajímavých projektů ze zemí s vyšší produkční kapacitou, které jsme ale bohužel nemohli přijmout vzhledem k podmínkám, za kterých ve spolupráci s programem Kreativní Evropa MEDIA fungujeme. Dokazuje to potenciál našeho workshopu přilákat účastníky z regionu CEE i ze zemí s rozvinutějšími průmyslovými odvětvími. Uděláme vše pro to, abychom od příštího roku mohli takové projekty v našem výběru uvítat, “vysvětluje Juraj Krasnohorský, programový ředitel.

Mezi přihlášenými seriály jsou i dva čeští zástupci: studio Krutart tvůrčí dvojice Kláry a Martina Jůzových, které o sobě dalo naposledy vědět úspěšným seriálem pro ČT Kosmix, nyní vyvíjí nový animovaný seriál pro děti Dinobajky (Dinofables), jež má být fúzí oblíbených dinosaurů s Ezopovými bajkami. 

Druhým projektem je stop-motion komediální seriál v mokumentárním stylu Dozvonil zvonec (No Happily Ever After) režisérek Gabriely Plačkové a Alžběty Göbelové v produkci Márii Môťovské ze společnosti Helium Film. Ten na loňském CEE Animation Foru získal hlavní cenu v kategorii seriály a zúčastnil se i prvního ročníku pitchingové přehlídky Animation espresso, pořádané Asociací animovaného filmu v rámci Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm.

V celém programu, který je kombinací skupinové práce, individuálních sezení a přednášek, získávají účastníci dovednosti zvyšující jejich konkurenceschopnost. Nabyté zkušenosti mohou aplikovat nejen na svůj aktuální projekt, ale využít je k dalšímu rozvoji své kariéry, společnosti nebo budoucích projektů.

CEE Animation Workshop doprovází každý projekt po dobu jednoho roku od jeho raných fází po plně rozvinutý projekt připravený vstoupit na mezinárodní trh. Program garantují renomovaní producenti a konzultanti animovaných scénářů v rolích vedoucích skupin, kteří po dobu trvání programu pečlivě sledují a mentorují projekty. „Těší mne, že můžeme pokračovat ve spolupráci se čtyřmi fantastickými odborníky, kteří působí jako vedoucí skupin na našem workshopu: producenti Jean-Fraçois Le Corre a Ole Wendorff-Østergaard a konzultanti scénářů Rita Domonyi a Phil Parker,“ dodává Juraj Krasnohorský.

Letošní workshop se odehraje online a nově bude trvat téměř celý rok, od února do prosince. Skládá se ze čtyř týdenních vzdělávacích modulů s možností jednoho dalšího modulu organizovaného jako rezidenční (v závislosti na pandemické situaci). První modul začne 22. února.

Program CEE animation je podporován programem Evropské unie Kreativní Evropa MEDIA a je spolufinancován ze státních fondů, a profesních organizací z České republiky, Maďarska, Polska, Slovenska a Slovinska.

 

VYBRANÍ ÚČASTNÍCI CEE ANIMATION WORKSHOP 2021

Celovečerní filmy

 • King Wray

Studioset, Velká Británie / Rumunsko

Anamaria Pirvan (producent), Anton Groves (co-writer, co-director), Damian Groves (co-writer, co-director)

 •  The Hive

Talesgate, Srbsko

Nemanja Gavrilović (producent), Miloš Djurdjević (storyboard artist)

 •  The Northern Star

Studija kokles, Lotyšsko

Sniedze Kāle (producent), Kārlis Vītols (scenárista)

 

Animované televizní a online seriály

 • Darling Zhuzha

Trident Film, Ukrajina

Sashko Chubko (producent), Anatoliy Lavrenishyn (režie)

 •  Dinobajky

Krutart, ČR

Martin Jůza (producent), Klára Jůzová (režie)

 •  Disbalance

Dead pixel, Srbsko

Vuk Vulićević (producent, scenárista)

 •  Dozvonil zvonec

Helium Film s.r.o., ČR

Mária Môťovská (producent), Gabriela Plačková (scénář, režie), Alžběta Gobelová (scénář, režie)

 •  Pandy Show

Tetrabot, Chorvatsko

Janja Pilić (producent), Vedran Štefan (scénář, co-director), Maida Srabović (co-director, co-writer)

 •  Ralf & Kiku’s Amazingly Huge Tree House

Wolfgang&Dolly, Chorvatsko

Matija Drniković (producent), Franko Dujmić (scénář)

 

Animované krátké filmy

 • Balconada

Compote Collective, Bulharsko

Vessela Dantcheva (producent), Iva Tokmakchieva (scénář), Kamelia Tavitian (associated producer)

 •  Fin People

Dagiba, Slovinsko

Viva Videnović (producent), Maja Križnik (scénář), Veronika Hozjan (režie)

 •  The Bird’s Placebo

Instinct Bleu, Tunisko/USA

Sarra Ben Hassen (producent), Rami Jarboui (scénář, režie), Meryam Joobeur (creative producer, writing collaborator)

 

Účastníci bez projektu

 • Adriana Ionica, producent

Reniform Production, Rumunsko

 •  AnI Gejadze, producent

Animation Development Fund, Gruzie

 

Kromě absolvování kompletního programu workshopu dostanou účastníci bez projektu také osobní mentoring ohledně kariérního rozvoje a rozvoje firemní strategie.