Mezinárodní festival krátkometrážních filmů ve francouzském Clermont-Ferrand letos zařadil do oficiálního programu dva české animované snímky, přičemž Pračka Alexandry Májové dokonce zabojuje v Mezinárodní soutěži. Jeden český projekt má v programu rovněž koprodukční fórum Euro Connection.

Filmy v oficiálním programu

Pětiminutový kraťas Pračka se na festivalu Clermont-Ferrand představí v Mezinárodní soutěži. Animátorka Alexandra Májová tento snímek nejen režírovala, ale zároveň produkuje a je také spoluautorkou scénáře. Její vtipnou hříčku, nevšedně pojaté podobenství mezilidských vztahů, uvedl loni ve světové premiéře festival Black Nights v Tallinnu. V sekci pro mladé Young Audience má česká kinematografie zastoupení ve filmu Lístek. Studentský počin režisérky Aliony Baranovy z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně vypráví příběh velkého námořníka, kterému malý lístek připomene jeho domov, a premiéru měl loni na festivalu Berlinale (Generation Kplus).

Projekty na Euro Connection

Koprodukčního fóra Euro Connection se letos účastní projekt O krávě. Animovanou koláž pravdivých příběhů ze života krav režíruje Pavla Baštanová a produkuje Mária Môťovská ze společnosti MAUR film (projekt podpořil Státní fond kinematografie částkou 300 000 Kč na vývoj).

 

Setkání tvůrců ze střední Evropy

Společně se Slovenským filmovým ústavem a Slovinským filmovým centrem organizuje Státní fond kinematografie prostřednictvím svého oddělení Czech Film Center diskuzní panel Meet the Central European Filmmakers (Poznejte filmaře ze střední Evropy). V panelu se představí vedle slovenských a slovinských také čeští tvůrci, kteří letos mají film v programu nebo prezentují v rámci Euro Connection: Alexandra Májová (Pračka), Aliona Baranova (Lístek), Lun Sevnik (Turista), Pavla Baštanová (O krávě). Debatu moderují zástupci pořadatelských organizací, za Státní fond kinematografie / Czech Film Center je to Vítězslav Chovanec.

 

Projekce českých filmů na Short Film Market

Projekci na trhu bude mít také několik nových českých animovaných filmů, které měly premiéru v loňském roce nebo na ni ještě čekají.

Ant Hill
Czech Republic 2020
directed by: Marek Náprstek
produced by: Zuzana Kučerová / Frame Films

Pračka
Česká republika 2020
režie: Alexandra Májová
produkce: Alexandra Májová

Rudé boty
Česká republika 2021
directed by: Anna Paděrová
produced by: FAMU

Zvuky spoza lúky
Česká republika 2021
režie: Filip Diviak
produkce: Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Zdroj: Czech Film Center