Českou republiku bude příští rok v souboji o cenu Americké filmové a televizní akademie v kategorii nejlepší krátkometrážní animovaný film reprezentovat film režisérů Michaely Mihályiové a Davida Štumpfa SH_T HAPPENS. Snímek se zároveň bude ucházet o prestižní francouzskou filmovou cenu César.

Film splnil všechny podmínky, které americká akademie AMPAS stanovuje pro kvalifikování filmu do kategorie nejlepší krátkometrážní animovaný film. Nominace do nejlepší 10 budou vyhlášeny v únoru 2021 a o vítězi se rozhodne 25. 4. 2021 v Los Angeles.

Naposledy se o toto ocenění ucházel loni loutkový film Dcera, který letos na jaře postoupil až mezi pět nominovaných filmů.

Zároveň se SH_T HAPPENS kvalifikoval mezi 12 nejlepších krátkých animovaných filmů a bude se ucházet o cenu César, kterou udílí Francouzská filmová akademie. Předávání těchto cen proběhne v únoru 2021.

Film vznikl v koprodukci se Slovenskem a Francií, na výrobě se podílela i mezinárodní televizní stanice Arte.

Jsem rád, že česká animace získává čím dál větší prestiž na mezinárodním poli a naše filmy jsou stále úspěšnější nejen na festivalech, ale objevují se i v programech zahraničních televizních stanic jako Arte nebo Canal +, případně na VOD platformách. Doufám, že takovou možnost budeme mít i v Česku a film SH_T HAPPENS přineseme divákům nejen v kinech a na VOD platformách, ale i na televizní obrazovky,” říká Peter Badač, producent filmu.

SH_T HAPPENS měl světovou premiéru na festivalu v Benátkách v roce 2019 a byl uveden i na prestižním festivalu Sundance v USA. Od své premiéry objel více než 100 festivalů a získal 14 ocenění. Čeští diváci mohli snímek vidět v kinech v rámci pásma FAMU v kině 01 nebo si jej mohou pustit na VOD platformě Dafilms.cz.

Film byl realizován v koprodukci s BFILM (SK), FAMU (CZ), Bagan Films (FR) a Arte (FR). Realizaci filmu podpořil Státní fond kinematografie, slovenský Audiovizuálny fond, grantový program Evropské unie Kreativní Evropa MEDIA, francouzský fond CNC a fond Procirep-Angola.

Více o filmu SH_T HAPPENS najdete na webu https://www.bfilm.cz/sh_t-happens-2019/