V úterý 6. 10. 2020 se v Liberci na pitchingu pořádaném Asociací animovaného filmu představí ty nejčerstvější krátkometrážní i celovečerní filmy a seriály v nejrůznějších stádiích vývoje – od prvního nápadu a výtvarné představy až po projekty před výrobou.

Základním kamenem tradice českých animovaných filmů jsou a vždy budou mladí a začínající animátoři, pro které je Animační espresso skvělou příležitostí prezentovat své nové projekty,” uvádí ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Do prvního ročníku pitchingové přehlídky, pořádané v rámci Mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm za podpory platformy CEE Animation, bylo vybráno celkem 23 českých projektů. Najdou se mezi nimi jak studentská díla, tak práce zkušených režisérů a producentů.

“Animační espresso je náš nový formát, kterým chceme motivovat zejména mladé tvůrce k tomu, aby cílevědomě vyvíjeli svoje projekty. Aby se naučili o nich hovořit, prezentovat je. Tak nejenom zlepší své dovednosti, ale také budou hledat silné a slabé stránky svých projektů,” vysvětluje Michal Podhradský, místopředseda pořádající Asociace animovaného filmu.

Zároveň ve dnech 6. – 8. 10. bude  probíhat i každoroční CEE Animation Forum – letos v online formátu. Dopolední pitch krátkých filmů a seriálů můžete sledovat osobně v místě konání Animačního espressa nebo se připojit na  Facebook live stream. Zájemci také mohou požádat ZDARMA o přístup do online platformy, kde bude možné živě či ze záznamu shlédnout celý program a také si sjednat 1:1 individuální odborné konzultace s profesionály z celého světa napříč tvůrčími profesemi (1:1 meetingy jsou určené výhradně filmovým profesionálům). Podrobný program zde

Kromě animačních studií a producentských společností, jako jsou Kouzelná animace, MAUR film, Helium Film, GNOMON Production, KABOS Film & Media, Cortodok nebo Analog Vision, se do Animačního espressa přihlásila také řada studentských projektů z FMK UTB  ve Zlíně, FAMU, UMPRUM, či VOŠG Jihlava.

Pro nejlepší jsou přichystány finanční i jiné odměny. Hlavní cenu v hodnotě 15 000 Kč udělí Jaromír Kallista ze společnosti Athanor. Na vybraný dvoučlenný tým čeká profesionální kurz Anomalia Concept Art v hodnotě 80 000 Kč. Další peněžité ocenění 7 000 Kč věnovalo studio MAUR film. Kromě toho vybere odborná porota šest projektů, které budou moci využít cenný lektoring ke zlepšení své práce či prezentací od producentů Michala Podhradského nebo Martina Vandase a scenáristky a dramaturgyně Anny Vášové. 

Další podrobnosti najdete v katalogu projektů Animation espresso.

Seznam projektů soutěžících v Animation espresso 2020:

Název projektu Režie Produkce (vč. koproducentů)
U Nalitýho voka Filip Neřold Libor Nemeškal
Sklep Pavel Alexašin Lukáš Gregor
The Mantis Case Eva Trundová Eva Trundová
Rena e Badil Martin Dokoupil Martin Dokoupil
Zatoulanec Mikoláš Fišer Tomáš Šimon (FAMU), Anika Homolová (produkce)
Démon slatě Martin A. Pertlíček, Martin Novotný Martin Vandas, Alena Vandasová, Mária Môťovská
Electra. A Poem Daria Kashcheeva Martin Vandas, Zuzana Křivková
Whatman Nika Zinoveva Lukáš Gregor
Mr. Bombarino Matěj Litera Matěj Litera
Dozvonil zvonec Gabriela Plačková, Alžběta Göbelová Mária Môťovská
Recycle Polina Zhuravleva Polina Zhuravleva
Trpazlig Vojtěch Kočí Jiří Pecinovský
V lese Taťána Baudišová Taťána Baudišová
Zvítězím Michaela Režová Michaela Režová, Zuzana Bukovinská
Holubí voják Michaela Lovecká Jan Hubáček (GNOMON Production), Michal Orsava (Filmagix)
Odpusť! Alžbeta Mačáková Mišejková Jiří Pecinovský
Pierre Sofiya Gorokh, Miriama Trnavská, Matěj Šak Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Máma má vždycky pravdu! Marie Urbánková Martin Vandas
Lovci bacilů Noro Držiak Michael Kaboš
Michaela Noro Držiak Michael Kaboš
Poslední jam Josef Žárský Josef Žárský
Mohyla Mikuláš Suchý Mikuláš Suchý
Světla Jitka Skálová Veronika Kührová