Krátký film “Crumbs” (česky Drobek) od kreativní dvojice Robot Chocolate se dostal do výběru nejlepších osmi filmů, tzv. Cannes8 prestižní soutěže Straight8, která má každý rok přehlídku na filmovém festivalu v Cannes, včetně industry shootout promítání na Cannes Lions

Animovaný film Crumbs vznikl jako producentský počin Alexandry K. Moravčíkové pod taktovkou kreativní dvojice Robot Chocolate, kterou tvoří animátorka a režisérka Gabriela Plačková společně s režisérem Robertem Hlozem.

Za kamerou stál Ondřej Nedvěd, hudbu a BTS vytvořil Václav Toman, jako herci se představili rovněž animátoři Veronika Zacharová a Milan Ondruch. Vznik filmu podpořil Stink Prague.

Crumbs je film o hádce odehrávající se v realitě, kde je vše možné. Chtěli jsme pro soutěž Straight8 vytvořit koncept, který bude proveditelný, avšak diváky překvapí natolik, že se budou sami sebe ptát ‘Jak tohle udělali?’. Animace i triky představovaly velké riziko, že se při natáčení něco pokazí a celá role s filmem bude nakonec k ničemu, ale doufali jsme, snažili jsme se co nejlépe připravit a ono to vyšlo. Máme radost, že jsme výzvu přijali a zkusili si natočit film za tak extrémních podmínek. Dnes, v digitální době, bylo osvěžující mít na vše jeden pokus, dělat pevná rozhodnutí a mít radost z toho, že film funguje. Už jen proto, že zvuk synchronizovaný s obrazem není automatická jistota, ale spíš sázka do loterie,” popisuje režisérka Gabriela Plačková.

U nás nepříliš známá, ale velmi prestižní soutěž Straight8 funguje od roku 1999. Její pravidla jsou poměrně složitá na kreativu a zejména na přípravu. Soutěžní filmy musí být natočené na jednu roli super8 filmu bez střihu. V praxi to znamená precizní práci kamery, kdy se točí chronologicky a na „první dobrou“. Film se odesílá na vyvolání do Londýna a teprve později se k němu dodává soundrack prakticky naslepo (pokud neděláte paralelní digitální záznam, dodávate hudbu bez náhledu vizuálu). „Pak už zbývá jen trnout, jestli se film neosvítil a hudba sedí. Ne nadarmo organizátoři tvrdí, že to je jeden z nejtěžších způsobů na světě, jak udělat film,“ vysvětluje producentka firmy Lipstick Alexandra Kara Moravčíková. “Máme ohromnou radost, že se náš film dostal mezi nejlepších 8 letošní soutěže. Je to veliká pocta. Jsme rádi, že jsme tímto způsobem mohli vzdát hold české animaci,” dodává.

Finální snímky vidí tvůrci i publikum úplně poprvé až na premiéře na Filmovém festivalu v Cannes. Ta letos kvůli omezením spojenými s Covid-19 proběhla 24. 6. 2020 online. Vy si je můžete prohlédnout všechny zde (český Drobek zhruba od 25. minuty).

https://youtu.be/3E40K3lPf0A?t=1509

Poslední český úspěch v této soutěži zaznamenali před 11 lety Ilja Smiljanič a Slávek Horák s filmem “Deja Vu” dua Sandalz .