Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) rozšiřuje kategorie výročních cen Český lev. Po diskusi s odbornou veřejností v čele s ASAF i dalšími producenty se Akademie rozhodla vytvořit nové kategorie a díky tomu si v březnu příštího roku odnesou sošku Českého lva i tvůrci animovaných a krátkých filmů.

Při udělování cen dojde také ke změnám v kategoriích pro televizní projekty. Tvůrci televizních filmů, minisérií a seriálů mohou být oceněni i vkategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli, zvuk, střih, kamera, hudba atd. Ty byly doposud určené jen celovečerním filmům. Nově se ceny otevírají i pro díla distribuovaná prostřednictvím internetu.

Nové kategorie i rozšíření tvůrčích kategorií lépe pokrývá aktuální vývoj v audiovizuálním světěa širokou škálu současné tvorby. Na poli animovaného i krátkého filmu vznikají kvalitní díla, která v minulosti jednotlivým kategoriím nevyhovovala. Pozornost veřejnosti i Českých lvů si však zaslouží. Stejně tak tuto tvorbu podporuje i Státní fond kinematografie,“ vysvětluje president ČFTA Ivo Mathé. Do kategorií animovaného a krátkého filmu stejně jako u televizní tvorby přihlašují svá díla producenti do 31. října.

Nový statut výročních cen ČFTA je k dispozici na www.ceskylev.cz. Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online.

Zdroj: Tisková zpráva ČFTA

Foto: Anna Pleslová