Společnost Rolling Pictures byla založena v roce 1994, nejprve jako reklamní agentura s klienty jako například Volkswagen, Pilsner Urquell nebo Douwe Egberts, a také jako výrobce klipů (např. Láska je láska). Později se společnost začala podílet i na filmové produkci a od roku 2008 se věnuje výhradně animované tvorbě.

Ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka uvedla v r. 2010 do kin první stereoskopický film vyrobený v ČR – Hurvínek na scéně. Na něj navázal mezinárodní projekt Hurvínek a kouzelné muzeum, animovaný celovečerní film ve 3D uvedený do kin v roce 2017 s návštěvností přes 200 000 diváků a prodaný do více než 150 zemí světa.

Rolling Pictures je jedním ze zakládajících členů Asociace animovaného filmu.

Na otázky odpovídal producent Martin Kotík.

Na čem právě pracujete?
V těchto dnech pracujeme na celovečerním animovaném filmu Perla, který vypráví o podvodním světě vodníků. Máme za sebou první verzi animatiku a testovací projekce jak u nás, tak i v zahraničí. Analyzujeme nyní zpětnou vazbu od diváků i od našich dramaturgů a připravujeme se na tvorbu další verze. Teď je to samozřejmě maličko komplikovanější, protože se nemůžeme scházet a pracovat v týmu v tom režimu, v jakém jsme byli zvyklí, ale snad se nám podaří i tak přijít s novou verzí filmu do konce příštího čtvrtletí. Celý film by pak měl být hotový do konce roku 2022.

Sháníte aktuálně nové spolupracovníky, partnery nebo projekty?
To nejdramatičtější období hledání již máme s Perlou snad za sebou. Podepsali jsme koprodukční smlouvu se španělským animačním studiem Rokyn Animation a máme rozjednaných několik dalších studií, z nichž si v příštích měsících jedno vybereme jako dalšího koproducenta do party. Tím se naše hlavní etapa hledání snad uzavře. Mezinárodního agenta i českého distributora již máme pod smlouvou, takže veškerá další jednání se budou točit kolem prodejů do televizí, do zahraničí, kolem marketingu a podobně… Tady u nás plánujeme pracovat s partnery, kteří se již osvědčili na Hurvínkovi, což jsou PFX a KlenkaSound.

Co vás brzdí v práci? Kdybyste mohli něco změnit (ať už v legislativě, současné praxi či nastavení pravidel), co by to bylo?
Změnil bych především dvě věci: výši podpory vývoje animovaných projektů u Fondu kinematografie, protože ta je třeba pro koprodukční projekty stále velmi podfinancovaná; a pak bych změnil způsob výuky animace na českých školách, tak abych v nich nacházel profesionálně vzdělané a řemeslně zdatné kolegy, které mohu přizvat ke spolupráci na svých projektech. A kdybych měl hovořit všeobecně, tak bych hlavně změnil způsob uvažování o animaci, protože u nás jsme mentálně uvízli dobrých 50 let zpátky. A to se bohužel odráží na všem, co se animace týká – od přístupu politiků, úředníků, učitelů, studentů a v důsledku i na samotných divácích. Dokud se na všech úrovních nesloučí pohled na animaci s realitou, tak se bohužel dále neposuneme.

Jak si vybíráte projekty?
Projekty si sami vypipláváme z takového seznamu nápadů, které nám tu a tam přeletí přes nos. A když se ukáže, že se k nějakému z nich vracíme stále častěji a třeba ho postupně i rozvíjíme, tak si za pár let občas řekneme, že to zkusíme a věnujeme se mu více a více, až se z toho rozjede příprava filmu. Ale občas se taky stane, že to vypadá slibně, ale pak se to ve vývoji nějak zasekne, a my se musíme vracet zpátky a sáhnout po dalším semínku. Ne všechno zkrátka vzejde, i když se o to dobře staráte. Proto je třeba být stále ve střehu a sít hodně semínek.

Jaký film vás v poslední době nadchnul? Na co byste vzal své dítě/známé do kina?
Moc se mi líbil film Judy s Renée Zellwegerovou a nadchli mne Gentlemani. Nicméně děti bych na to raději nebral. S těmi jsem byl na filmu V síti: Za školou, který vřele doporučuji všem, protože opravdu stojí za to.

Kde by podle vás mohla/měla česká animace být za 5, 10, 50 let?
To nevím, to je moc otázek najednou. Tuším, že za 5 let by mohla být o maličký krůček dál než dnes a za 50 let už to zas bude úplně jiná animace. Co bude mezi tím, ví snad jen bůh. Jestli ovšem nějaký je…