Dva krátké animované filmy podpořené Státním fondem kinematografie budou soutěžit na nejprestižnějším festivalu nezávislých filmů Sundance. Pro filmy Dcera a SH_T HAPPENS je to další zářez do sbírky významných úspěchů. Oba filmy byly zařazeny do soutěžní sekce Short Film Competition. Festival proběhne od 23. ledna do2. února 2020 v americkém Utahu.

Hrozně mě potěšilo, že naši školu a českou animaci na Sundance prezentují hned dva filmy. Jsem moc ráda, že český animovaný film teď zažívá takovou vlnu, a já můžu být toho součástí. Mám z toho povzbuzující pocit,” řekla režisérka filmu Dcera Daria Kashcheeva.

https://vimeo.com/340238110

Sundance pro nás byla skvělá zpráva, která přišla uprostřed pracovní noci a zvedla nám morálku minimálně o 300 procent. Velmi se těšíme, že budeme mít americkou premiéru právě na jejich největším festivale a zároveň i na jednom z nejpopulárnějších na světě. Výběr festivalu sledujeme každoročně a těší nás, že Sundance dlouhodobě dává velký prostor krátkým animovaným filmům. A fakt, že jsou tam tentokrát dva animované filmy z FAMU je paráda,” dodali Michaela Mihályi a Dávid Štumpf, režiséři filmu SH_T HAPPENS.

https://vimeo.com/165774460

Film Dcera režisérky Darii Kashcheevy získal v září v konkurenci více než 1 600 filmů z celého světa studentského Oscara. Na začátku léta si odvezl dvě ceny z největšího festivalu animovaných filmů na světě ve francouzském Annecy. A ocenění nadále přibývají z filmových festivalů po celém světě. Film vznikl za podpory Fondu jako součást cyklu Trojhlas.

Druhý krátkometrážní animovaný film režiséra Dávida Štumpfa a Michaely Mihályi SH_THAPPENS měl v září premiéru na festivalu v Benátkách v sekci Orizzonti, určené inovativním a novým formám filmového vyjádření. Jednalo se o historickou premiéru českého snímku v této sekci na benátském Biennale. Film byl také podpořen Fondem, a to ve výzvě na výrobu animovaného filmu.

Festival Sundance je největší festival nezávislých filmů v USA a probíhá pod záštitou herce, režiséra a producenta Roberta Redforda. Svým významem se vyrovná i trojici největších světových festivalů v Cannes, Benátkách a Berlíně. Probíhá již od roku 1978 v městečku Park City v americkém Utahu. Festival má 5 soutěžních kategorií a jeho hlavním cílem je objevování mladých talentů.Češi uspěli na Sundace již v minulých letech. V roce 2016 byl na festivalu uveden krátký film Furiant režiséra Ondřeje Hudečka, který zda získal cenu za režii (Directing Award). V roce 2012 měl na festivalu premiéru v mezinárodní soutěžní sekci film Bohdana Slámy Čtyři slunce. Festival byl významný pro kariéry i takových režisérských hvězd jako Quentin Tarantino, Steven Soderbergh nebo Jim Jarmusch.