V prosincovém Focusu se představuje zlínské studio Bare Bear, které se profiluje v oblasti 2D, 3D, kombinované animace a obrazové postprodukce. Jejich práci můžete vidět na palubách Czech Airlines či Letišti Václava Havla, tvořili i pro Akademii věd ČR, na svém kontě mají dva divácky úspěšné internetové seriály pro děti i dospělé.

Na čem právě pracujete?

V letošním roce jsme se kromě komerční tvorby věnovali především vývoji seriálu O prasátku Lojzíkovi pro Filmový Uzel Zlín. S „Lojzíkem“ jsme měli tu čest zúčastnit se prestižní pitchingové události Cartoon Forum ve francouzském Toulouse. Zde se nám povedlo vyvolat zvědavost a zájem u takových jmen jako Disney, Nickelodeon, BlueZoo rights a dalších. To nás motivovalo se do Francie vrátit ještě jednou na navazující akci MIPCOM v Cannes. Byla to další obrovská zkušenost a příležitost navazovat kontakty a hledat ideální potenciální partnery pro náš seriál, se kterými aktuálně Filmový Uzel Zlín komunikuje.

Vedle zmíněného seriálu O prasátku Lojzíkovi jsme začali vyvíjet dětský seriál na motivy legendárního filmu Karla Zemana – Cesta do pravěku. Nedávno se nám povedlo získat peníze na vývoj scénáře, kterému se nyní snažíme maximálně věnovat. V následujícím roce bychom rádi začali s přípravou výrobní pipeline (pozn.red.: postup výroby s ohledem na použitý software, kombinaci jednotlivých aplikací a předávání dat mezi nimi) a vývojem vizuální stránky, pro kterou aktuálně hledáme výtvarníky charakterů i prostředí. Díky letošnímu kurzu Anomalia jsme potkali mnoho kvalitních výtvarníků ze zahraničí, se kterými se nyní snažíme jednat o spolupráci.


Co vás brzdí v práci? Kdybyste mohli něco změnit (ať už v legislativě, současné praxi či nastavení pravidel) změnit, co by to bylo?

Každé studio, které něco vyvíjí nebo tvoří, je závislé na financích. To je asi to, co nás nyní brzdí nejvíc. Pro vývojovou část jsme odkázáni na vlastní zdroje a fondy, protože v ČR není žádný silný investor, včetně televizí, který by podporoval vývoj a vznik nových kvalitních projektů. Pokud se nám podaří získat podporu pro naše dinosaury, abychom se jim mohli naplno věnovat, opět vyrazíme na akce jako jsme byli s „Lojzíkem“. Budeme hledat zahraniční investory, koprodukce, produkce a distribuce, jelikož zahraniční kapitál je aktuálně jediná reálná cesta, jak udělat kvalitní český seriál. I pro to je naším dlouhodobým cílem tvořit komerčně úspěšné seriály, které osloví nejprve zahraničí, aby následně mohly dělat radost i domácímu publiku.


Jak si vybíráte projekty?

Nedá se říct, že bychom postupovali podle nějaké šablony. Snažíme se nezakrnět, a tak máme tzv. šuplík narvaný k prasknutí. Jen dobrými nápady samozřejmě J Když už se na něčem shodneme, že tohle je „ono“, rovnou řešíme, kde by to mělo být vidět a kdo by na to měl koukat. Když nemáte odběratele, tak je vám sebelepší věc k ničemu. Nějaké zkušenosti jsme nasbírali při tvorbě seriálu pro nejmenší Krasty a Moucha pro online platformu Stream.cz od Seznamu. Každá epizoda má přes 600 tisíc shlédnutí, což není vůbec špatné na nový, naprosto neznámý seriál, běžící výhradně na Stream.cz. No a po dětech jsme chtěli zkusit oslovit i diváka dospělého, což dalo vzniknout našemu srdcovému autorskému projektu Mrazivá tajemství. I ten zaznamenal na Stream.cz výbornou odezvu.

Jaký film vás v poslední době nadchnul? Na co byste vzali své dítě/své známé do kina? 

Naposledy jsem viděl animovaný film Missing link od amerického studia Laika, který je opravdu skvělý a určitě bych jej doporučil všem.

Kde by podle vás mohla/měla česká animace být za 5, 10, 50 let? 

Myslím, že české animaci se opravdu daří každým rokem více a více. Neustále vidím nebo slyším o nových projektech, které se vyvíjejí, či rovnou tvoří. Bude to i tím, že se postupně učíme přemýšlet víc komerčně, zlepšujeme se obecně ve vnímání publika a nesnažíme se tvořit jen pro nás nebo českého diváka.

Upřímně doufám, že tohle myšlení bude u nás posilovat. Obrovskou zkušeností pro mě bylo vidět MIPCOM naživo. Vidět místo, kde se animace opravdu stává reálným obchodem v pravém slova smyslu. Je neuvěřitelně nabíjející vidět hromady lidí s chutí tvořit a investovat do obsahu. To je podle mě místo, kam by měly směřovat zraky české animace. MIPCOM a podobné akce jsou cesta do světa.

Zaujaly nás i formy kooperací. Země jako například Itálie (a nejen ta) zde měly svá studia pohromadě, v jednom koutě, která se tak prezentovala jako jeden silný celek, který dohromady vytváří velmi bohatě působící portfolio s širokým záběrem. Když jeden něco neuměl, doporučil druhého a naopak. Což je inspirativní i pro nás. Není důležité umět všechno, ale najít si správné partnery, se kterými se budete doplňovat tak, abyste pokryli co nejširší oblast.

V současnosti jsme v pozici, kdy se zdá nejschůdnější cestou přesvědčit vnější svět, že umíme tvořit, respektive vyrábět na vysoké úrovni a že takovou nákladnou výrobu kvalitních projektů jsme u nás schopni vůbec pokrýt. Přineslo by to v krátkodobém horizontu stabilitu a prostor vyvíjet vlastní projekty. Což je logicky další krok – využít získané důvěry z výroby a ukázat, že to celé umíme i vymyslet.