Do evropských kin se v listopadu u příležitosti 30. výročí pádu komunismu ve východní Evropě dostane jedinečný animovaný film Fany a pes, který dětem poutavou formou a prostřednictvím příběhu dvanáctileté Fany, její kamarádky a psa Sputnika přiblíží události podzimu 1989 a pád komunismu v NDR. Na vzniku se koprodukčně podílely čtyři země –Německo, Lucembursko, Belgie a Česká republika.

„Film líčí velký, neuvěřitelný, napínavý, emocionální a místy i  zábavný příběh. Aby zůstal zachován i pro následující generace, musí být dál vyprávěn jako dobrá pohádka. Jenže tentokrát nejde o pohádku – skutečně se to stalo,“ říká o filmu jeho režisér Matthias Bruhn.

Česká premiéra čeká diváky 9. listopadu, symbolicky v den pádu Berlínské zdi.

Podle koproducenta filmu Martina Vandase (MAUR film) podobně náročný film čeští animátoři ještě nedělali. Jen pro představu, za 1 den práce animátora vzniklo pouhých 1,5 vteřiny stopáže filmu. „Fany a pes vzniká metodou klasické 2D animace, která film řadí mezi tituly, jako je Červená želva z japonského Studia Ghibli – cenami ověnčený film včetně Oscara. Animátoři měli k dispozici zvukovou stopu a strefovali se na zvuk, což je jednodušší, než kdyby se namlouvalo herci do pohyblivých kreseb,“ vysvětluje Martin Vandas.

A jak se k práci na filmu Fany a pes studio MAUR film dostalo? „Fany jsme poznali nejprve jako dětskou knížku, která nás oslovila jako rodiče, pamětníky roku 89. Dala nám ji před pěti, šesti lety přečíst naše kamarádka, producentka z Drážďan. Následovalo náročné financování, získali jsme podporu českého Státního Fondu kinematografie. Toho si moc vážíme. Jeho přístup a podpora animace i v případě minoritních koprodukcí je velmi důležitá. Díky ní získáváme velmi cenné know-how, mezinárodní kontakty i cennou zpětnou vazbu o stavu animace na českých tocích…říká Martin Vandas. Po zajištění financování ale ještě nebylo vyhráno, jak dál popisuje: “Změnil se styl animace, čekalo nás dlouhé hledání animátorů… Ze 60, kteří si zkusili test jich prošlo 6. Byla to výzva, ale také zkušenost. Vznikl film, díky kterému si mohu se svými dětmi povídat o tom, co jsem na vlastní kůži zažil a co si před rokem 89 moc dobře pamatuji. Ale taky naprosto nadčasový příběh o upřímném kamarádství, odvaze i úplně první zamilovanosti. O tom, že někdy mohou mít děti víc rozumu než rodiče. A že to rozumní rodiče poznají, pochopí i odmění,“ doplňují Alena a Martin Vandasovi.

Česká strana zajištovala pro projekt tzv. Key Animation / klíčovou animaci (animátoři Marek Pokorný – komiks Svatá Barbora, Jan Saska – krátký film Happy End – Student Oscar short list, Jan Bohuslav, Michaela Večerková, Eliška Oz a další) a nahrávání originální hudby lucemburského skladatele André Dziezuka v Praze.

Hlavním postavám propůjčili hlasy Aňa Geislerová, Marek Daniel, Richard Genzer, Eliška Jirotková a další.

Fany a pes

Lipsko 1989. Dvanáctiletá Fany se s láskou stará o Sputnika, psa její nejlepší kamarádky Sophie, která odjela s maminkou na letní prázdniny do Maďarska. Na začátku školního roku se však Sophie do třídy nevrátila… jako mnoho jiných uprchla s maminkou na Západ. Fany se odvážně vydává kamarádku hledat, chce jí vrátit psa Sputnika. Stane se tak svědkem pohnutých událostí, které změní budoucnost celé země. Příběh končí pádem železné opony a pejsek je první, kdo se dostane přes hranice při jejich otevření.

Film líčí, ve shodě se skutečností, se smyslem pro detail a citem pro tehdejší atmosféru, průběh pokojné revoluce na podzim roku 1989 z pohledu dítěte. Napínavý a zároveň laskavý příběh, o síle přátelství a odvaze změnit historii se hluboce dotkne nejen mladých diváků.

Originální hudba k filmu (na námět knihy Fritzi war dabei Hanny Schottové a Gerda Raidta) od lucemburského skladatele André Dziezuka byla nahrána v pražském studiu ČT pod vedením Petra Pýchy (Musa) s hudebníky FILMharmonic Orchestra.


Režie – Ralf Kukula, Matthias Bruhn

Scénář – Beate Völcker

Supervize animace – Susanne Seidel, Ulf Grenzer

Hudba – André Dziezuk

Střih – Stefan Urlaß

Délka filmu – 86 minut

Cílová skupina – děti 8-12 let, rodinný film

Knižní předloha – Fritzi war dabei, Hanna Schott, Gerd Raidt

Producenti:

  • Německo – Trickstudio Lutterbeck, Balance Film, Richard Lutterbeck, Matthias Bruhn, Ralf Kukula
  • Lucembursko – Doghouse Films, Pierre Urbain, David Mouraire
  • Belgie – Artemis Productions, Patrick Quinet, Stéphane Quinet,
  • Česká republika – MAUR film, Martin Vandas, Alena Vandasová

© 2019

Českým distributorem je společnost Pilot Film.

Film byl podpořen Eurimages a na české straně Státním fondem kinematografie.

Koproducentem je společnost DEMA Creative production a partnerem Velvyslanectví spolkové republiky Německo.