Společnost MAUR film se od svého vzniku v roce 2003 systematicky věnuje zejména animované tvorbě a v oboru animace patří k největším a nejvýznamnějším producentům u nás. Je zakládajícím členem Asociace animovaného filmu, od roku 2007 členem Asociace producentů v audiovizi.

Na otázky odpovídal producent Martin Vandas, který je členem EFA Evropské filmové akademie, expertem Státního fondu kinematografie a AVF na Slovensku a externím spolupracovníkem FAMU Katedry animace.


Na čem právě pracujete?

Dokončujeme  dva velké celovečerní filmy – Fany byla při tom a Přes hranici. Na tomhle filmu děláme už od roku 2011 a po letech práce se blíží premiéry (Fany letos na podzim, Přes hranici příští rok). Současně doděláváme v neuvěřitelném souběhu náhod kupu kraťasů, které nám všechny do jednoho dělají obrovskou radost. Kdybychom je měli vyjmenovat, tak třeba podle abecedy: Divoké bytosti, Chybějící hvězda aneb jak jsem se zamiloval do strany revolverů, Jáma – život je všude, Trojhlas – Daughter, Noctuelle a Betonová džungle. V (nejen) českých kinech je Somewhere/Ceva a úžasná Mimi&Líza a Záhada vánočního světla, která nedávno dostala na Slovensku národní cenu Slnko v sieti za nejlepší animáč.

Kde se co ukáže? Daughter ve světové premiéře v soutěži v Annecy, Džungle ve světové premiéře ve Zlíně, Trojhlas v celé své kráse na podzim v kinech i s výstavou,  Fany jako work in progress právě ve Stuttgartu, tamtéž i Somewhere – Ceva, který vyhrál cenu Click for fliks competition v Clermont Ferrand a také je na Anifilmu, Přes hranici jako work in progress letos v Cannes a na Anifilmu, v českém obzoru Anifilmu mimo jiné Včely z Nezkreslené vědy IV., které nasbíraly neuvěřitelných 200 000 shlédnutí během pár měsíců (neuvěřitelných, protože mluvíme opravdu o vědě), Mimi&Líza mimo jiné na Anifilmu, ve  Varech, ve francouzských kinech a možná třeba…v České televizi…?

Do toho se  rozjíždí výroba celovečerního filmu O nepotřebných lidech a věcech podle knížky Arnošta Goldflama (premiéra když pánbůh a partneři dají 2022). Do toho výstava Trojhlasu, snad i nějaká knížka, připravuje se už pátá řada Nezkreslené vědy a pak ještě další a další a další věci v různých stádiích vývoje…

Koho hledáte (animátory, koproducenty, distributory, režiséra, projekty)?

Stejně naladěné lidi. Lidi, kteří mají rádi dobrou animaci, jsou týmoví hráči, mají talent, nápady a vůbec jsou na stejné vlně jako my. Platí pro všechny uvedené profese bez rozdílu (i ty neuvedené).

Co vás brzdí v práci? Kdybyste mohli něco změnit (ať už v legislativě, současné praxi či nastavení pravidel) změnit, co by to bylo?

Čas? Kdyby tak den plynul tempem, jakým přibývá animátorovi počet okének v kameře …

Kdyby šlo všechno rychle a snadno, nebyla by to snad ani animace… Jinak nás brzdí třeba konzervativnost (zakonzervovanost) některých lidí, dramaturgů a procesů, které působí jako z minulého století. Ale jsem optimista a věřím, že se věci posouvají a mění k lepšímu… občas 🙂

Jak si vybíráte projekty?

Některé projekty za námi přicházejí a souzní s námi, některé vyvíjíme a hledáme lidi, kteří souzní s nimi. Je to někdy hodně dlouhé, občas děláme chyby a občas nás naplňuje pocit štěstí… když třeba někoho takového šťastně potkáme (naposledy třeba celá parta kolem Trojhlasu – od Darii, Martina a Marie počínaje až po Alexandra, Alexandru, Tomáše Š., Bohdana, Máriu a Zuzku konče… a mezi tím ještě hromada dalších jmen). Nebo všechno, co děláme třeba s Davidem Súkupem, Luckou Sunkovou nebo Markétou Smolíkovou Kubátovou po celé ty dlouhé roky.

Jaký film vás v poslední době nadchnul?

Plody mraků. Výborné, efektní svoji efektivitou, bezvadné výtvarno, cit pro dětského diváka s přesahem i pro jiné publikum. Děti bych vzal do kina  na pásmo výborných českých krátkých animáčů – třeba ty, co už třetím rokem promítáme v našem městském nymburském kině, naposledy se silnou podporou filmů z FAMU.

Kde by podle vás mohla/měla česká animace být za 5, 10, 50 let?

Na špičce (doufám, že ne ledovce… 🙂  Přál bych si, aby spojení česká animace byl love-brand, který bude mít zvuk aspoň jako Stradivari a přitom to nebudou staré housle.


Trailer Somewhere – Ceva s čerstvou cenou za Český obzor

Prázdniny