Mezinárodní tvůrčí společnost Eallin je dalším z členů Asociace animovaného filmu. V Praze působí od roku 2000, další sesterská studia má v Londýně, Bratislavě a Tokiu. Tvůrci z Eallinu se podíleli na řadě televizních znělek, reklamních spotů či klipů; v roce 2017 obsadili první místo v prestižní soutěži reklamních kampaní London International Awards v kategorii farmaceutických reklam a odnesli si další stříbrnou a dvě bronzové ceny za animaci.

 


Na otázky odpovídal Martin Hovorka, výkonný producent Eallin a zároveň předseda ASAF.

Na čem právě pracujete?

Společně s agenturou Loosers jsme vytvořili nový animovaný koncept reklam pro mBanku, který už můžete vidět v televizi. Na výrobě dalšího spotu právě pracujeme a do konce roku by měl vzniknout pravděpodobně ještě alespoň jeden TV spot.

Současně spolupracujeme s našimi kolegy z japonského Eallinu na TV spotu pro japonské zdravotní pojištění a videoklipu pro velice známou japonskou zpěvačku.

Zároveň nás velmi těší tvorba pro dětského diváka. Právě jsme na začátku výroby dalších šesti dílů večerníčku Nejmenší slon na světě, který vzniká v koprodukci s Českou televizí. Tím bychom měli završit výrobu prvního bloku 26 dílů. / Audio ukázka zde.


Máte pro to všechno dostatek lidí, nebo jsou u vás dveře otevřené
?  

Ve studiu stále hledáme nové spolupracovníky. Od mladých a šikovných režisérů a výtvarníků, přes modelery, riggery a animátory, až po kompozitory a manažery postprodukce.

Přáli bychom si, aby na českém trhu bylo více freelance profesionálů, kteří by byli schopni pomoci studiu zvýšit výrobní kapacitu. To je rozhodně zásadní zejména pro větší výrobu, tedy pro TV seriály a filmy. Bez této možnosti rychle reagovat na aktuální poptávku je těžké být významným partnerem pro zahraniční producenty a koproducenty.


Jak si vybíráte projekty
do kterých vstupujete?

Hlavním kritériem je pro nás kreativní potenciál projektu a snaha o jeho naplnění. S tím úzce souvisí nejen finanční zajištění projektu, ale i dostatečný čas na realizaci. Šibeniční termín dokáže zcela znehodnotit původní ideu.

Ze zásady se vyhýbáme politickým projektům a kampaním.

Dokážeme vstoupit i do charitativních projektů a finančně se podílet na jejich realizaci, pakliže se shodneme, že takový projekt je společensky prospěšný a chceme ho tedy podpořit. I proto nyní pracujeme na celosvětové kampani pro PETA (People for the Ethical Treatment of Animals).

Naposledy nás velmi potěšila vzpomínka na práci pro mezinárodní charitativní organizaci CARITAS, jejíž spot vznikl v Praze pod taktovkou našeho kolegy Denizcana Yuzgula. Před pár dny znovu ožil a to na Instagramu, kde ho na svém profilu sdílel Will Smith! Po pěti letech milé překvapení a důkaz, že naše práce má smysl. / Video najdete zde.


Jaký film vás v poslední době nadchnul? Na co byste vzali své dítě/své známé do kina? 

Velice mile mne překvapil film Bohemian Rhapsody. Z animovaných filmů bych rád vypíchl film Another Day of Life.


Kde by podle vás mohla/měla česká animace být za 5, 10, 50 let?

To je velice těžká otázka. Samozřejmě doufám, že se podaří znovu nastartovat originální českou produkci. Kreativní potenciál u nás je, o tom jsem přesvědčen. Byl bych velice rád, kdyby projekty s visačkou „CZECH ANIMATION“ opět byly respektované a celoevropsky a pokud možno i celosvětově vyhledávané.


Další odkazy na video ukázky:

Bageterie Boulevard  / r. Leo Verier – https://reel.io/__rwG0T
Domestos / r. Yoes Benli –  https://reel.io/__6ZhcZ
Direct pojišťovna / r. Ove Pictures – https://reel.io/__LD9Ef