Od letošního jara patří mezi členy Asociace animovaného filmu také Filmový uzel Zlín – filmové, kulturní, vzdělávací a produkční centrum, otevřené roku 2016 v areálu filmových ateliérů ve Zlíně.

Ve čtyřech patrech provozuje expozici o historii a osobnostech filmových ateliérů, jakými byli kromě Zemana a Týrlové pozdější oscaroví režiséři Elmar Klos a Alexander Hackenschmied, hudební skladatel Zdeněk Liška, nebo autor řady dětských filmů Josef Pinkava. V místních ateliérech a laboratořích vznikly slavné filmy jako Vynález zkázy, Cesta do pravěku, Ferda Mravenec a mnoho dalších. Název „Filmový uzel“ pochází filmu Hermíny Týrlové Uzel na kapesníku a odkazuje zároveň na symboliku spojení a setkávání tvůrčích činností.

Prvotním záměrem založení instituce byla revitalizace části areálu filmových ateliérů a vytvoření nového obsahu: „Jsme do jisté míry poznamenáni tím, že po revoluci skončila podpora státu; ve velkém se zde přestalo točit a systematická produkce dětských filmů úplně zanikla. My se snažíme vrátit Zlín zpět na filmovou mapu,“ popisuje Jiří Madzia, který provádí komentované prohlídky a je znalcem filmové historie.

V přízemí budovy funguje stylová filmová kavárna s knihovnou a recepce s prodejem dárkových předmětů. V dalších patrech se nachází expozice mapující více než 80 letou historii zlínských ateliérů, několik výtvarných animačních dílen pro workshopy ploškové a prostorové animace, multifunkční galerie pro umělecké výstavy a akce, kinosál (nejstarší ve Zlíně, kde reklamní tvorbu pro svou firmu zhlížel už Jan Antonín Baťa) a v neposlední řadě „Tvořivý chlívek“, kde se návštěvníci hravou formou seznamují se základy animace. Hernou je provází prasátko Lojzík, hrdina nového seriálu, který v místním studiu tvoří tým animátorů pod vedením režiséra Pavla Ondrašíka.

Kromě toho je Filmový uzel producentem animovaného videoklipu pro cimbálovou muziku Harafica, podílel se na vydání knihy o Hermíně Týrlové, je koproducentem českého filmu Úsměvy smutných mužů, na různých projektech spolupracuje také se studenty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a dalšími školami.

Především o víkendech je hojně navštěvován veřejností, v týdnu sem pak jezdí školní exkurze a zájemci o animaci a filmovou tematiku. V loňském roce do Uzlu zavítalo více než 40.000 návštěvníků. Co je sem táhne? Kromě historie místa také možnost animaci si vyzkoušet a nahlídnout do tajů tvorby. Dílny fungují jak jednorázově pro školní třídy, kdy se děti během několika hodin dostanou od sestavení příběhu, přes vlastní animaci i střih až k finálnímu filmu, který si odnesou domů, tak i formou kroužků pro vážnější zájemce a začínající animátory, nebo během příměstských táborů a filmových festivalů. Studia s profesionální technikou využívají také studenti (střední Filmové školy nebo UTB) a freelanceři – nejčastěji místní, ale není výjimkou, že se do Zlína po dobu tvorby na svém projektu dočasně nebo natrvalo přestěhují.

Tvůrčí zázemí zde má i pětičlenný tým, který pracuje na novém animovaném seriálu „O prasátku Lojzíkovi“. Na fulltime tu tvoří režisér a výtvarník Pavel Ondrašík, autorka literární předlohy Táňa Ondrašíková, spoluvýtvarník a scénograf Roman Kudláček, Pavel Kyzlink za postprodukci, střih a efekty; tým je také doplněn o australského 3D generalistu Matthew Walshe. Další externí posily doplnilo zlínské studio Bare Bear, scénáristé Maroš Končok a Daniel Kobus, hudbu k seriálu komponuje Zdeněk Němec. Seriál je kombinací 2D a 3D animace a v televizi ho diváci uvidí zhruba za rok a půl (pozn. red. – víc se Lojzíkovi budeme věnovat v některém z dalších článků).

Když jsme otevírali Filmový uzel, nabízel se prostor i tomu, aby se do ateliérů vrátila filmová tvorba, aby tu vznikala a vyvíjela se animace. Potkalo se to s tím, že nám Pavel a Táňa Ondrašíkovi představili svůj projekt o prasátku s dlouhým nosem a nám se jejich myšlenka líbila,“ popisuje výkonný ředitel Filmového uzlu Lukáš Sušila navázání spolupráce s tvůrci seriálu. „Zároveň nám díky tomu vznikla náplň jednoho patra, kde ukazujeme, jak animace vzniká v reálu, a hned vedle se s těmi postavami děti potkají. Naučí se Lojzíka v šesti krocích nakreslit, prošmejdí prasátkům chlívek, stanou se na chvíli stejně jako Lojzík vzduchoplavci a proletí se v balónu, nakrmí hladového hrocha či krokodýla, nebo poznají, jak se žije u nosatých opic Kahau a co to je banánový déšť,“ doplňuje Lukáš Sušila.


Věděli jste, že…?

  • Zlínské filmové studio bylo první stálou specializovanou výrobnou dokumentárního filmu s dlouhodobým výrobním plánem v Evropě
  • Během let 1936 – 2016 bylo ve Zlíně vyrobeno takřka 1.800 samostatných filmových titulů, což představuje víc než milion metrů 35mm filmu všech žánrů
  • Zlínské filmové studio bylo na začátku 60. let prvním evropským studiem specializovaným na tvorbu pro dětského diváka
  • V roce 1942 byl natočen vůbec první československý loutkový film v režii Hermíny Týrlové na motivy knihy „Ferda Mravenec“
  • Nejúspěšnější film Karla Zemana „Vynález zkázy“ je řazen mezi 10 nejlepších filmů světové kinematografie, byl prodán do 72 zemí světa a je považován za historicky nejúspěšnější český film vůbec
  • Filmový uzel provozuje obecně prospěšná společnost Kudlovské ateliéry, zřizovatelem je IMOS invest s.r.o.

 

Další zajímavosti najdete na https://filmovyuzel.cz/

Filmový uzel v reportáži ČT: Dobré ráno (23. 10. 2018)

Foto: Václav Šváb

Text: Mirka Reifová