Do českých kin vstupuje 6. 12. 2018 pásmo animovaných filmů pro malé děti a jejich rodiče o neobyčejném přátelství dvou malých holčiček Mimi a Lízy. 7 krátkých příběhů popisuje kouzelná dobrodružství nevidomé holčičky a její kamarádky. Určené je dětem od 4 do 8 let.

Na výrobě se podílelo slovenské studio Fool Moon a český MAUR film, koproducentem je Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Film vznikl za podpory Audiovizuálního fondu (SK) a Státního fondu kinematografie (ČR).
To, že hlavní hrdinka Mimi je nevidomá, sehrálo podle producenta Martina Vandase (MAUR film) důležitou roli při oslovení partnerů i známých českých herců, kteří propůjčili své hlasy.

Jsou to krásné a silné příběhy, kde hendikep není hendikepem. V evropském měřítku naprosto originální nápad vyprávět dětem o jejich nevidomých vrstevnících a ukázat, že nevidomým možná schází zrak, ale díky tomu třeba vnímají dalšími smysly mnohem více, intenzivněji a můžeme se od nich mnohé učit a v dětském světě mohou bez problémů prožívat společná dobrodružství. Obě holčičky se od sebe mnohé mohou naučit. Ne nadarmo uvádíme filmy do kin se sloganem Zavřete oči a dívejte se!

Příběhy nevidomé Mimi a Lízy oslovily celou řadu nejen hereckých osobností: postavy rodičů namluvili Linda Rybová, David Prachař, v dalších rolích se objeví například Arnošt Goldflam, Viktor Preiss, operní pěvkyni Melánii Zpěvavou nadabovala a nazpívala ve své první dabingové roli skvělá Dagmar Pecková. Titulní písničky nahrané Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu do české verze nazpívala z dalekého Islandu Markéta Irglová. V hlavních rolích holčiček se představí Natálie Grossová a Karolína Křišťálová.

Další rozměr filmu dodává spolupráce s Nadačním fondem Českého rozhlasu Světluška: „Díky úžasné ředitelce Gábině Drastichové vymýšlíme, jak písničky z filmu i celý film můžeme směřovat k širokému publiku. Zároveň se řada herců po zjištění, že spolupracujeme se Světluškou, zřekla svého honoráře právě v její prospěch. Světluška naopak oceňuje osvětový potenciál, protože Mimi a Líza dětským i dospělým divákům ukazují, že k nevidomým se dá chovat úplně normálně a přirozeně.

Ještě předtím, než se pohádkou potěší naše publikum, dostane se vánoční speciál k divákům ve Francii, kde má premiéru již na konci listopadu. Francouzský distributor už před dvěma lety s úspěchem zajistil promítání části příběhů a o ten nový, vánoční, projevil zájem již v době, kdy se připravovala jeho realizace.

V loňském roce se příběh nazvaný Záhada vánočního světla zúčastnil také mezinárodní pitchingové soutěže Visegrad Animation Forum v Třeboni (od příštího roku CEE Animation forum), kde získal zvláštní ocenění poroty. „Srovnání s ostatními projekty střední a východní Evropy bylo pro nás zajímavé a pomohlo nám otevřít další dveře ve financování, koprodukci i distribuci. Potvrdilo se, že pitching v Třeboni vyrostl a pro distributory i další investory je už jen účast projektu (který prošel předvýběrem z řady dalších) zárukou kvality a potenciálu,“ uzavírá Martin Vandas.

O filmu „Mimi&Liza: Záhada vánočního světla a jiné příběhy“
Režie: Iva Šebestová a Katarína Kerekesová
Výtvarno: Iva Šebestová, Boris Šima a Katarína Kerekesová

Scénář: Katarína Moláková, Katarína Kerekesová a Iva Šebestová
Produkce: Katarína Kerekešová se spol. Fool Moon, koproducenti RTVS SK a MAUR film.
Premiéra v ČR: 6. 12. 2018

www.mimializa.cz

https://www.youtube.com/watch?time_continue=7&v=oaqKXLkzluM