Ve dnech 1. – 3. května 2018 proběhne šestý ročník mezinárodní akce pro filmové profesionály Visegrad Animation Forum. Již tradičně bude jeho jádrem soutěž animovaných projektů ve vývoji ve dvou kategoriích – krátký film a seriál / TV speciál. Novinkou v tomto roce je soutěž chystaných celovečerních animovaných projektů. Tu organizuje Visegrad Animation Forum ve spolupráci s festivalem Anifilm a nově vzniklou platformou CEE Animation. Region střední a východní Evropy se tak poprvé v historii dočká prezentace celovečerních filmů ve vývoji.

Celovečerní film patří mezi královskou disciplínu animace. Takový producentský počin vyžaduje odvahu, trpělivost a velkou dávku energie. I proto jsou animované celovečerní filmy nedočkavě vyhlíženy. Loňskou animační senzací – opět z regionu CEE – byl Loving Vincent (r. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, POL), který obletěl celý svět, zlomil rekordy návštěvnosti a posbíral řadu prestižních cen – mj. Evropskou filmovou cenu nebo nominaci na Golden Globes. Na začátku roku 2018 se představil se svým posledním celovečerním dílem Hmyz český velikán animace Jan Švankmajer.

Mezi letošní ostře sledované premiéry předních tvůrců ze střední a východní Evropy patří Another Day of Life (r. Raúl de la Fuente, ES, Damian Nenow, POL) – adaptace reportáže z občanské války v Angole, The Fantastic Voyage of Marona – další film průkopnice celovečerního animovaného filmu Ancy Damian (RO) o bezpodmínečné psí lásce nebo dobrodružství mladého chlapce, který se zmenšil na velikost hmyzu pod názvem Captain Morten and the Spider Queen (r. Kaspar Jancis, EE).

Všichni tito zvuční tvůrci jsou skvělou zprávou pro animační průmysl regionu střední a východní Evropy. Právě díky nim a jejich originální práci – i díky tradici animace – se VAF rozhodl uspořádat historicky první soutěž celovečerních projektů ve fázi vývoje z regionu střední a východní Evropy.

Pro pilotní ročník vybírali projekty zkušení producenti a zároveň národní koordinátoři Visegrad Animation Fóra. Filmovou produkci ve své zemi znají velmi detailně a k účasti oslovili ty nejvhodnější zástupce.

Soutěžní šestici otvírá polský rodinný dobrodružný příběh portugalské dívky Fatima and the Secret Treasure, kterou představí jeden z režisérů Barter Kik společně s producentkou filmu Urszulou Łuczak. Maďarská animace je zastoupena snímkem Helka – r. László Nyikos. Český režisér Ondřej Pecha přiváží svůj připravovaný celovečerní film Jack Russel Zachránce planety (p. Miloslav Šmídmajer), inspirován dílem slavného umělce Vladimíra Jiránka. Letošní nabídku ozvláštní i první celovečerní animovaný makedonský film – fantasy John Vardar vs the Galaxy (r. Goce Cvetanovski, p. Alan Castillo). Úspěšné koproducentské duo Juraj Krasnohorsky a Martin Vandas publiku představí koprodukční povídkový film O nepotřebných věcech a lidech podle knižní předlohy českého spisovatele Arnošta Goldflama. Šestici uzavře polský Schlemiel (p. Włodzimierz Matuszewski), příběh o odvaze a přátelství v nelehkých časech.

V mezinárodní porotě zasednou zkušení filmoví profesionálové – Moe Honan (Noah Is Gone, Moetion Films, Irsko), Manon Messiant (Tram od Michaely Pavlátové, Sacrebleu Productions, Francie), Marc Bonny (Můj život cuketky, Gebeka Films, Francie) nebo Andres Mänd (Nukufilm Studios, Estonsko).

Tvůrci a originální projekty ze střední a východní Evropy lákají a okouzlují celý svět. A Visegrad Animation Forum se k naší radosti za posledních šest let stalo klíčovým středobodem animace v tomto regionu. Díky těmto dvěma skutečnostem jsme mohli uzavřít unikátní dohodu o spolupráci s prestižním Cartoon Movie, pitchingovým a koprodukčním fórem pro celovečerní animované filmy,“ vysvětluje Anna Vášová, vedoucí sekce celovečerních filmů VAF.

Vítězný celovečerní animovaný projekt tedy získá přímý postup na Cartoon Movie 2019 (Bordeaux, FR), kde se v konkurenci dalších 60 projektů představí více než 850 filmovým profesionálům (distributorům, sales agentům, investorům) ze 40 zemí, a může tak získat klíčové partnery pro svůj film. Samo třeboňské publikum  vybere ze šestice vítěze speciální ceny Nespresso.

Soutěž proběhne 2. května od 15:15 v prostorách Loutkového divadla v Třeboni v rámci festivalu Anifilm, který se rozhodl transformovat programovou sekci Works in Progress právě na formálnější pitching celovečerních filmů. „S rostoucím zájmem o celovečerní animované filmy jsme se v Anifilmu rozhodli spojit síly s Visegrad Animation Fórem. Pevně doufám, že se tento formát ukáže jako správná cesta a  podpoří setkávání profesionálů na festivalu, stejně jako bujení celovečerní animované produkce ve střední Evropě,“ uzavírá ředitel festivalu Anifilm Tomáš Rychecký.

Visegrad Animation Forum mimo jiné slavnostně uvede také další ročník VAF New Talents – výběrového pásma krátkých filmů vytvořených nadějnými mladými autory z regionu střední a východní Evropy.

Více na www.visegradanimation.com.

Autor článku: Marta Jallageas