Deset cen a deset čestných uznání rozdala dnes v Plzni porota 12. ročníku Mezinárodního festivalu animovaného filmu Animánie. Mezinárodní jury, ve které kromě české režisérky Kristiny Dufkové zasedali polská producentka Paulina Zacharek a italský pedagog Roberto Paganelli, ohodnotila u filmů zejména osobitý přístup, jedinečné výtvarné zpracování nebo původní příběhy. Porota vybírala z více než 200 krátkých animovaných filmů vytvořených dětmi a mladými tvůrci do 26 let.

Do nedělního odpoledne festivalové projekce navštívilo přes 2500 diváků, workshopy a festivalovými animačními dílnami prošlo 900 dětí. Mezi nejúspěšnější programy festivalu patřila projekce filmu Lajka, kterou doprovodil režisér filmu Aurel Klimt, ohlas sklidil i filmový Hurvínek, uvedený scénáristou Milošem Kirschnerem ml., nebo profesor Jiří Barta a jeho prezentace filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny.

V rámci Kolokvia mediální a filmové výchovy, které probíhá při festivalu již třetím rokem, se sjelo do Plzně 35 odborníků a zástupců významných českých institucí, např. Národního filmového archivu, programu Kreativní Evropa, Fondu kinematografie nebo českých a slovenských vysokých škol.

Ceny festivalu Animánie 2017

Čestná uznání:
ULICE BARREDA (P)
JAK DĚLÁ DIVÁK (PL)
AVIATOR (PL)
OTTOMANI (IT)
NAŠE MÍSTNÍ STRAŠIDLA (PL)
CESTA MĚSTEM (CZ)
OVERRUN (FR)
SAVITRI A SAVAYAN (B)
ŽIVOT U VAŠICH NOHOU (SK)
CAMERA – ETC. (B)

Hlavní ceny Festivalu Animánie:
CIRKUS (ČR)
BAREVNÝ CHARLIE CHAPLIN A BUSTER KEATON (PL)
SZYMON RUCZYŇSKY (PL)
NÁČRTNÍK (HR)
PORTMONE SEA (CZ)
LOVECKÁ SEZÓNA (PL)
MALÁ (CZ)
MLSNÁ LIŠKA (SK)
O VZNIKU A TAK (CZ)
BÍLÁ SMRT (CZ)

Cena dětské poroty:
ERWIN (CZ)

Cena diváků:
GP – TO (FR)

Další informace najdete na www.animanie.cz