Letošní snímek animátorky Kateřiny Karhánkové Plody mraků zvítězil v sekci Best European Short Animation na filmovém festivalu Cinekid zaměřeném na dětskou tvorbu, jehož 31. ročník byl v Amsterdamu slavnostně zakončen 27. října 2017.

V soutěžní sekci krátkých filmů se objevily hned čtyři české snímky. Kromě vítězného (Plody mraků, Česko, 2017, 10 min) to byly filmy První sníh (režie Lenka Ivančíková), Domek (režie Veronika Zacharová) a Probouzeč (Prebúdzač; režie Filip Diviak). Mimo soutěž byl na festivalu uveden také celovečerní film Ivety Grófové Pátá loď, který na jaře tohoto roku bodoval už na Berlinale, kde získal Křišťálového medvěda v sekci Generation Kplus.

Plody mraků vyprávějí o malém živočichovi, který překonáním neznámého uskuteční velký objev. Autorkou scénáře a režisérkou je Kateřina Karhánková, výtvarnicí Alžběta Skálová. Desetiminutový snímek vznikl v produkci MasterFilm (Tomáš Michálek, Dagmar Sedláčková) v koprodukci s FAMU. Film podpořil Státní fond kinematografie. Snímek už má za sebou účast na řadě mezinárodních přehlídek, včetně prestižního Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Annecy, kde byl vybrán do sekce krátkých filmů pro děti.

Mám z ceny obrovskou radost a znamená pro mne samozřejmě mnoho. Je úžasné, že si porota Cinekidu ze všech přihlášených evropských krátkých filmů pro děti vybrala právě Plody mraků,” říká autorka Kateřina Karhánková a doplňuje: “Chtěla jsem napsat příběh, který by dětem vysvětlil, že neznámo nemusí nutně znamenat nepřekonatelnou překážku a že má smysl stále se snažit na realitu nahlížet z nových úhlů a perspektiv. Tak přišel nápad s mýtinou obklopenou hustým černým lesem… Jeho výtvarná podoba vznikala ve spolupráci s výtvarnicí Alžbětou Skálovou, pro kterou jsem vlastně scénář napsala, respektive jsem si při jeho psaní představovala její výtvarný rukopis. Ve filmu hraje důležitou roli také zvuková složka vytvořená Janem Richtrem, která má vliv na celkovou dramaturgii filmu. Bez širšího týmu lidí, jejich podpory a práce by film nevznikl.

Film byl realizován pod produkcí Masterfilm v koprodukci FAMU. Zatím putuje po festivalech a promítá se také v pásmu dětských filmů ve Francii, výhledově by jej producenti rádi zařadili do pásma krátkých filmů pro děti také v českých kinech a plánují vydat i knížku.