Příznivcům české animované tvorby jistě neušla tvorba Aurela Klimta, jednoho z našich nejrespektovanějších animátorů a režisérů, který je následovníkem dlouhé a hrdé tradice českých loutkařů jako byl Břetislav Pojar nebo Jiří Trnka. Posledních deset let strávil prací na ručně animovaném celovečerním filmu Lajka o první hrdinné průzkumnici vesmíru.

Projekt začal v roce 2002 jako loutkové divadelní představení, celovečerní film vyvíjíme od roku 2007. Byla to výzva, kterou zdolat zabralo celých deset let, ale myslím, že výsledek za to stojí. Film je sci-fi, část „science“ jsme vypotřebovali na první půlhodinu toho projektu, která je reálným příběhem psa Lajky. Další hodina je čistá fikce, kde se Lajka na planetě skamarádí s místní faunou a mají se tam báječně… tedy, dokud se jim do toho zase nezačnou plést lidi,“ prozrazuje scénárista, producent a režisér Lajky Aurel Klimt.

V tuto chvíli se jeho dílo nachází těsně před dokončením, nicméně kvůli extrémně náročné a zdlouhavé výrobě již nezbývají peníze na postprodukci. „Loutková animace je neuvěřitelně pracná a zdlouhavá. Po 10 letech máme dotočeno, zbývá už jen poslední krůček,“ vysvětluje Klimt. „Jedná se o můj celovečerní debut, navíc s dialogem a lipsynchronem a ve stereoskopii. Vývoj tohoto projektu trval skoro čtyři roky, protože jsem chtěl mít jistou, že vše technicky a filmařsky zvládneme. A stejně mne překvapilo, že třeba taková maličkost jako striktní animace po okně v součtu se stereoptickým snímáním dvojice obrázků nakonec prodloužila čas natáčení z mnou původně plánovaného (dle zkušeností z předešlých filmů) na dvojnásobek. Tím vším je pro mne tento projekt výjimečný a dalším krokem v tvůrčí cestě,“ dodává autor.

Tvůrci se nyní rozhodli obrátit s prosbou o komunitní spolufinancování na všechny fanoušky loutkové animace. Jako odměny na přispěvatele na Kickstarteru čekají možnosti přednostního zhlédnutí filmu, pohled do zákulisí tvorby, storyboard ke stažení, DVD s filmem, podepsaný plakát, VIP vstupenky na premiéru filmu a dokonce i návštěvu animované planety Qem! 

Premiéra je naplánovaná na letošní šedesáté výročí Lajčina letu do vesmíru, tedy na 3. listopadu 2017.