Český animovaný film “Vánoční balada” režiséra Michala Žabky získal na Mezinárodním festivalu animovaných filmů pro děti Bienále animácie Bratislava další trofej – cenu UNICEF Slovensko.  Krátký film o mocném kouzlu dětské hry, která bourá hradby nenávisti a vrací do drsného světa lidskost, byl vyrobený v loňském roce a 10.11.2016 se dostane do české distribuce v pásmu filmů “Pojar dětem”.

Porota u tohoto animovaného snímku ocenila zejména využití originálních animačních technik v příběhu s naléhavým myšlenkovým poselstvím o porozumění, které nejlépe koresponduje s posláním a cíli UNICEF.

I přesto, že se primárně nejedná o festivalový snímek, ale o film pro dětského diváka, je “Vánoční balada” v současnosti naším nejvíc žádaným animovaným filmem na mezinárodních filmových přehlídkách. Od začátku letošního roku měli možnost vidět tento krátký příběh diváci skoro třiceti festivalů na celém světě. Mezi nejprestižnější patřilo uvedení na festivalu v Hirošimě, Montrealu nebo Brazílií. V nejbližších dnech čeká film uvedení na populárním festivalu v portugalském Espinho.

Čeští diváci se mohou na film těšit od listopadu, kdy společnost Cinemart uvede pásmo krátkých filmů Břetislava Pojara. Půjde o soubor posledních a zatím většinou veřejně neuvedených snímků našeho mistra animovaných filmů. “Vánoční balada” je posledním filmem, na kterém se Pojar stihl podílet už jenom scenáristicky. Film režíroval Michal Žabka.

Více o filmu: http://thechristmasballad.wixsite.com/vanocnibalada

Kompletní seznam oceněných filmů na Bienále animácie Bratislava 2016:  http://www.bibiana.sk/sk/podujatia/vysledky-bab-2016