Mezinárodní škola animace La Poudrière, která funguje již od roku 1999, je jedinou francouzskou školou zaměřenou ryze na animaci, s cílem podporovat vznik kvalitních audiovizuálních děl. Nabízí dvouleté studium i kratší kurzy zaměřené jak na studenty animace, tak filmové profesionály.

Za jejím vznikem stojí režisér Jacques-Rémy Girerd, zakladatel studio Folimage. Již před 17 lety si uvědomoval to, co v České republice zatím agenda vzdělávacích institucí ani strategie kreativních průmyslů v reálu příliš nereflektují: že kreativita a tvůrčí činnost musí být doprovázena kvalitním odborným tréninkem, že nestačí předávání zkušeností mladým talentům v praxi a že ekonomické podmínky pro tvorbu filmů a jejich úspěšnost jsou závislé na kvalitě vzdělání odborníků v oblasti animace. Ruce si přitom musí podat jak veřejný sektor, tak filmový průmysl.

La Poudrière vznikla jako nezisková organizace, kterou později zaštítilo francouzské Ministerstvo kultury. Status školy je dvojstranný – funguje zároveň jako soukromá instituce pro další vzdělávání, i jako průběžné výukové centrum. Má akreditovaný dvouletý vzdělávací program, většina kurzů je koncipována mezinárodně (za dobu historie školy se zde akreditovali studenti z celkem 27 zemí světa). Kurzy probíhají ve francouzštině a angličtině. La Poudrière je součástí evropské sítě Cartoon, the European Association of Animation Film. Je spolufinancována za pomoci Evropské komise z programu Kreativní Evropa – MÉDIA.

Filmy z produkce La Poudrière se pravidelně účastní filmových festivalů (např. i Anifilmu) a jsou vysílány v televizi. Škola dosud získala kolem 100 ocenění, včetně tří cen „Nejlepší škola“ na festivalu v Cannes. Absolventi dosahují statisticky významnějších úspěchů v profesním životě; stáže zde absolvovalo i několik studentů z Čech (jejich profily a zkušenosti představíme v jednom z dalších článků).

Škola nabízí klasický dvouletý studijní program , nebo kratší výukové programy, vhodné pro zahraniční studenty:

  • Psaní hudby pro animované filmy (Writing music for animated films’ course)
  • Tvorba scénářů, grafický vývoj a literární psaní (Script-writing, graphic development and literary writing course)
  • Storyboard a režie (Story-board & direction course)
  • Analýza storyboardů (Analyzing the storyboard course)

Speciálním mezinárodním projektem je 12týdenní kurz je zaměřený na psaní scénářů a vývoj konceptů Scripwriting and concept development. Věnuje se postupně přípravě scénářů a metodologii pro TV seriál, online seriál a TV special, součástí je také návštěva filmového festivalu v Annecy. Výstupem skupinové práce je scénář pro 13minutový televizní díl, adaptovaný podle knižní předlohy, a koncept celé televizní nebo webové série (zahrnuje tvorbu dialogů, story boardu, propracování narace apod.). Studenti kurzu také prakticky zakusí výhody i úskalí mezinárodní koprodukce, když svůj koncept musí doprovodit ilustracemi svých dánských kolegů z animačního workshopu ve Viborgu. Jejich úkolem je též promyslet produkční náklady tak, aby grafická stránka či technické zajištění projektu odpovídaly reálným možnostem produkce v evropském kontextu. Na konci kurzu prezentují skupinky své výsledky během 15minutového pitche před profesionálním panelem porotců, kteří projekt ohodnotí z hlediska umělecké kvality, originality a jeho proveditelnosti.

Ředitelka La Poudrière, paní Annick Teninge, byla čestným hostem letošního Visegrad Animation Fora 2016.