Jen pár dní po vítězství na Mezinárodním festivalu animovaných filmů v Třeboni soutěžil film z pražské FAMU v Cannes. Přestože si palmu nepřivezl, černá komedie o smrti se šťastným koncem v Cannes zaujala. Účast českého studenta Jana Sasky na vyhlášeném filmovém festivalu je obrovským úspěchem. Jeho šestiminutový „Happy End“ patřil mezi favority sekce Quinzaine des réalisateurs / Directors Fortnight, kde byl jediným českým zástupcem.

Happy End je typicky českou groteskou plnou myslivců, opilců a morbidního humoru. „Ten film je v něčem hodně český – jezdí se tam traktorem, k tomu hraje Alkehol a cinká basa piv. V jiné kapitole zas střílí myslivci, občas někdo někoho přejede favoritem, do toho podzim, lesy a pole. Takže je tam určitý lokální svéráz. Zároveň je ale to celé bez dialogů a vyprávěné celkem klasickými postupy, takže se snad dá mluvit i o nějaké mezinárodní srozumitelnosti,“ popisuje autor filmu Jan Saska.

V Cannes se filmu dostalo podobě vřelého přijetí jako na Anifilmu 2016 v Třeboni, kde zvítězil v Mezinárodní soutěži studentských filmů.

Černobílá barva odkazuje ke klasickým groteskám i k černému humoru. Ten je podle autora univerzální. „Ono se to liší projekce od projekce, protože dost záleží i na náladě v sále, ale většinou jsou reakce nad očekávání, což nás samozřejmě těší. Příští týden letíme na studentský festival do Tel-Avivu, pak do Annecy a teď nám přišlo, že film vzali do soutěže v Guanajuato v Mexiku,“ vyjmenovává Saska úspěšnou tour Happy endu po světě. Kromě filmu samotného za to prý vděčí produkční filmu Kamile Dohnalové, která si vzala veškeré přihlášky a festivalovou administrativu na starost.

Saska původně snímek nakreslil myší a na katedře klasické animace ve Zlíně jej odevzdal coby svůj bakalářský film. Pak na něm ještě tři roky pracoval na pražské FAMU, poté co obor klasické animace v Zlíně zaniknul.

V roce 2013 se s Happy Endem zúčastnil pitching soutěže Visegrad Animation Fora. „Pitching v Třeboni nám pomohl hned v několika směrech – na jednu stranu to byla první větší zkušenost mimo školu, ale zároveň byl brán velký ohled na to, že spousta z nás se něčeho podobného účastnila poprvé a součástí celého fóra byla celkem důkladná průprava. Mohli jsme se nanečisto vypořádat s většinou chyb a nabrat trochu jistoty. Což vedle možnosti sehnat peníze na projekt považuji za neméně důležité, že si člověk z nedostatku zkušenosti neuhnal hned nějaké trauma,“ pochvaluje si Saska.

 

Happy End (2015)

5 min 41 sec

Černá komedie o smrti, ovšem jak název napovídá, se šťastným koncem. Základem příběhu je řetězec podivných náhod a situací, stavící hned několik postav do pozice domnělých vrahů. Autor svůj osobitý styl promítl jak do vizuální stránky, tak do příběhu filmu.

Režie a výtvarník: Jan Saska

Technika: kresba na papír, 2D počítačem, 3D počítačem

Produkce: Kamila Dohnalová

Hudba: Martin Klusák

Výroba: FAMU

 

Krátkou ukázku si můžete pustit zde: https://vimeo.com/166108448